Slovenští autodopravci budou opět vyjednávat s premiérem Ficem

Bratislava (Slovensko) - S premiérem Robertem Ficem dnes bude jednat část slovenských autodopravců. Na schůzce budou zástupci Národní dálniční společnosti a provozovatelé mýtného, nespokojení autodopravci ale budou na schůzi chybět. Autodopravci ukončili blokády silnic v úterý, protože se báli tvrdého zásahu policie. Na demonstraci před úřadem vlády se v úterý sešlo asi dvě stě lidí. Nespokojení jsou hlavně s elektronickým mýtným.

Úterní blokáda slovenských silnic rychle skončila. Dopravci si to totiž pod výhrůžkou policie rozmysleli, neboť policie hrozila zásahem speciální jednotky. Stávku ale nekončíme, vzkázali autodporavci po tom, co rozpustili blokádu silnic u Košic, Banské Bystrice a Trnavy.

Autodopravci teď sepisují problémy, které vznikly, aby mohli začít podávat žaloby na policii za poškozování dopravců a omezování jejich práv. Část z toho chtějí předložit premiéru Ficovi. Jeho vládě vytýkají zmatky při zavádění mýtného a požadují, aby snížila počet zpoplatněných silnic první třídy z 1500 kilometrů na 333 kilometrů, vláda už ale nehodlá činit ústupky. 

Video Mýtné je opět předmětem vyjednávání
video

Mýtné je opět předmětem vyjednávání

Mýtné je opět předmětem vyjednávání

S6 04.02.10

Telefonát Olgy Bakové

Fico už nehodlá dopravcům ustupovat

Fico nebude na dnešní schůzi činit zásadní zásahy do mýtného. Chce prodiskutovat funkčnost fakturace a neplacení za zpoplatněné úseky. Pokud se nevyskytnou žádné komplikace, výběr mýta, který je nyní na silnicích první třídy pozastaven, se ihned spustí.

Proti výběru mýtného protestovali dopravci už na začátku ledna, kdy na několik dnů zablokovali Rožňavskou ulici v Bratislavě. Protesty obnovili proto, že premiér Fico minulý týden odmítl snížit počet zpoplatněných silnic první třídy.