ODS nechce 13. důchody ani mimořádné příspěvky

Praha – Občanští demokraté na dnešním brífinku kritizovali předvolební slib ČSSD zajistit důchody v poměru 74 procent k průměrné čisté mzdě. Nyní je to asi 54 procent. Takové opatření by ale podle místopředsedy ODS Petra Nečase zvýšilo státní výdaje o víc než 120 miliard korun. ODS se také nelíbí nápad sociálních demokratů vyplatit 13. důchody. Strana se proto snaží zabránit projednávání návrhu ve sněmovně. ČSSD se ale nejspíš pokusí návrh prosadit příští týden na mimořádné schůzi.

„Náklady rodin důchodců nerostou v průměru tak výrazně, aby museli být za toto kompenzováni. Zní to tvrdě, ale je to pravda,“ uvedl předseda ODS Mirek Topolánek. Dodal, že Česko je dnes v jiné situaci než na konci roku 2008, kdy bylo třeba provést valorizaci důchodů.

Místopředseda ODS Petr Nečas:

„Tady se jedná o lež dvacetiletí, snad ještě nikdy sociální demokracie nelhala tak, jako lže v tomto případě. Tento slib znamená zvýšení výdajů o 120 miliard korun. Tento jejich návrh je absolutně neufinancovatelný.“

Video ODS se nelíbí 13. důchody
video

ODS se nelíbí 13. důchody


Mimořádný příspěvek důchodcům přijde každého pracujícího na 1 400 korun

ODS se dále nelíbí návrh ČSSD na vyplacení mimořádného příspěvku k důchodu ve výši 2 400 korun. Náklady na výplatu těchto příspěvků by sociální demokraté chtěli uhradit z dividend ČEZu. Nečas jednání ČSSD označil za předvolební tah, který státní pokladnu připraví o téměř 7 miliard korun, které budou chybět jinde. „Odpovídají 1 400 korunám na jednoho zaměstnaného člověka,“ podotkl Nečas. Strana se proto tento i minulý týden snažila zabránit projednání návrhu na 13. důchod ve sněmovně.

Občanští demokraté se svým jednáním v Poslanecké sněmovně snaží zabránit destrukci veřejných rozpočtů. Neustálé utrácení může totiž přivést české veřejné finance na pokraj bankrotu. ČSSD ale bude chtít svoje návrhy prosadit příští týden na mimořádné schůzi. Na programu je mimo jiné i pro ODS důležitá tematika dluhopisů. Proto ještě není jasné, zda strana program schůze popoří.

ODS chce dokončit reformu důchodového systému do roku 2012

Problém důchodového systému je dlouhodobý a důchody potřebují reformu, zdůraznil předseda občanských demokratů. Nečas dodal, že je takovou reformu třeba dokončit do roku 2012. ODS má k této příležitosti připravenou řadu zákonů. Jde o kombinaci průběžného a fondového financování důchodů a o zvýšení motivace pro důchodové připojištění, aby lidé spořili déle a více než nyní.

„Pokud neprovedeme důchodovou reformu, bude se prohlubovat saldo důchodového účtu především po roce 2030,“ varoval Nečas. Za dvacet let podle něj ubude 750 tisíc ekonomicky aktivních osob. Bez reformy by se tak buď muselo prudce zvyšovat sociální pojištění, nebo věk odchodu do důchodu.