ČNB letos počítá s 1,4procentním růstem HDP, oživení přijde za rok

Praha – Česká národní banka ČNB ve své nové prognóze ponechala odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 1,4 procenta. V prvním čtvrtletí HDP stoupne až ke dvěma procentům, poté bude jeho růst zvolňovat. Pro příští rok ale ČNB odhad růstu hrubého domácího produktu mírně zhoršila na 2,1 procenta. Naopak pokles v roce loňském ČNB zmírnila z původních 4,4 procent na 3,9 procent.

Ministerstvo financí letos české ekonomice přisoudilo růst o 1,3 procenta. Příští rok ji prý čeká 2,6procentní tempo. Ani Mezinárodní měnový fond se ve svých odhadech příliš neliší. Ten Česku přiřknul 1,5procentní růst. Analytici si při odhadování ponechali rezervu a očekávají růst mezi jedním a dvěma procenty.

Výraznější oživení přijde až v příštím roce

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

Podle guvernéra ČNB Zdeněka Tůmy přijde trvalejší vzestup českého hrubého domácího produktu až v roce příštím, a to v souvislosti s výraznějším oživením v zahraničí. Bankovní rada dnes mimo jiné také diskutovala o vývoji veřejných financí. „Fiskální vývoj je obtížně predikovatelný, diskutovali jsme o strukturální složce deficitu s tím, že narůstá. To vyžaduje, aby došlo k výraznějším změnám ve struktuře výdajové i příjmové strany rozpočtu,“ uvedl Tůma.

Předpověď počítá se stabilitou tržních úrokových sazeb v první polovině letošního roku, poté s jejich postupným růstem. Inflace taktéž výrazněji poroste až v druhém pololetí, a to kvůli daňovým změnám, až nad dvě procenta.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma:

„Spotřeba domácností zůstane letos utlumená, proto nevidíme inflaci letos jako významné riziko.“


Problémem zůstává nezaměstnanost

„Česká ekonomika zůstává pod tlakem, víme že nezaměstnanost zatím roste,“ upozornil Tůma. V prosinci bylo bez práce zhruba 540 tisíc lidí, nezaměstnanost se tedy vyšplhala na 9,2 procenta.

A výhled není pozitivní ani do budoucna. „Nezaměstnanost ještě asi lehce poroste, i když by to neměl být růst nijak dramatický. Růst mezd asi nebude tak výrazný jako v minulých letech, tzn. dohromady zde ani nebude velký prostor pro nějaké utrácení domácností,“ upozornil analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

ČNB odhadla průměrný kurz koruny pro rok 2010 na 25,50 korun za euro. V průběhu roku bude podle Tůmy docházet k jeho pozvolnému posilování až na 25,20 v příštím roce. V současnosti se česká měna obchoduje kolem 26 korun za euro. Posílení koruny může ještě dále ztížit situaci exportérů, kteří jsou již nyní pod tlakem v důsledku slabé zahraniční poptávky. Z pohledu inflace je silnější koruna pozitivem, které by se mohlo odrazit v nižším růstu cen.

Budova České národní banky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24