Červený den na pražské burze – NWR spadla o 13 procent

Praha – Na pražské burze se dnes celý den obchodovalo v červeném pásmu. Hlavní index přišel o 3,32 procenta a oslabil na 1 135,2 bodu. Dolů ho táhly akcie těžební společnosti NWR, které obstaraly značnou část dnešního objemu obchodů. Nedařilo se ale ani ostatním titulům, v červených číslech v systému SPAD skončily všechny kromě společnosti ECM, se kterou se ale neuskutečnil ani jeden obchod.

Akcie NWR, které přišly o 13 procent na závěrečných 176,50 koruny, oslabily podle analytiků z části proto, že investoři nakonec vyhodnotili ve středu oznámené ceny uhlí pro rok 2010 negativně. „Společnost NWR byla jedna z nejvíce prosperujících společností, která měla v letošním roce největší zisky. V tuto chvíli se spustila korekce, kterou spustily tyto nepříliš pozitivní zprávy,“ míní makléř České spořitelny Martin Urban.

Na poklesu v Praze se značnou měrou podílela rakouská Erste Bank, která v souladu s velkým poklesem v evropském bankovním sektoru přišla o 5,5 procenta na 691 Kč. Komerční banka po nákupním doporučení od Deutsche Bank klesla o 1,4 procenta na 3 701 Kč.

Video Studio burza
video

Studio burza

Akciovým burzám podle Josefa Němého z Komerční banky dnes podrazily nohy čerstvé údaje z amerického trhu práce. Počet uchazečů žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti v USA nečekaně stoupl o osm tisíc, když analytici očekávali snížení počtu žádostí. „Na to reagují propadem všechny hlavní akciové indexy,“ uvedl.