G7 bude dnes jednat v Kanadě o tom, co s krizí

Toronto - V Kanadě se dnes sejdou ministři financí a guvernérů centrálních bank. Jde o takzvanou skupinu G7, která je setkáním sedmi nejvyspělejších zemí světa. Sem patří Francie, Itálie, Německo, Velká Británie, Kanada, USA a Japonsko. Žádné zásadní rozhodnutí se ale od ekonomů neočekává. Mluvit se bude o oživování globální ekonomiky, regulaci finančních trhů či devizových kurzech.

„Ta agenda je dána vlastně od loňského roku, kdy se skupina G20 v podstatě  zaměřovala na témata oživování globální ekonomiky, regulace nad finančními trhy, udržitelností stávajícího stavu, globálními nerovnováhami a konec konců i volatilitou devizových kurzů,“ přiblížil program dnešního jednání Petr Zahradník, ředitel Kanceláře pro Evropskou unii České spořitelny. Body agendy jsou aktuální, ač navazují na loňský rok. Kurzy jsou totiž v současnosti velmi volatilní. Dolar silně posiluje a čínská měna je velmi podhodnocena.

Přesto, že nikdo od dnešního jednání neočekává zásadní závěry, dělá odborníkům vrásky na čele, že by na podobných setkání měla eurozóna nově vystupovat jako jeden celek. To totiž pomyslně Evropskou unii rozděluje na dvě části. Eurozóna se tak pomalu začíná izolovat od zbytku unie, a to by mohlo být nebezpečné pro ty členské země, které mají do budoucna ambice společnou měnu přijmout.

Video Představitelé G7 se dnes sejdou v Kanadě
video

Představitelé G7 se dnes sejdou v Kanadě