Letos se bude plesat méně

Praha – Lednové a únorové víkendy bývají zasvěceny společenským akcím. Tento rok ale příležitostí předvést večerní garderobu ubude. Někteří pořadatelé totiž kvůli krizi plesy zrušili. Jiní šetří na výzdobě nebo programu. Některým tanečním večírkům udělila zásah neochota šéfů firem utrácet. Měli obavy, jak by veřejnost přijala, že na jedné straně utrácejí peníze na drahém plese, a na druhé žádají o státní pomoc pro své podniky. Už loni si tak valčík ve Vídeňské státní opeře odřekla celá řada hostů.

Jenže navzdory krizi vydělali organizátoři plesu ve Vídeňské státní opeře přes milion eur a předpokládají, že podobné to bude i letos. „Hodně společností, které se loni rozhodly vynechat svou účast na plese, se tento rok zase vrátí,“ uvedl Desiree Treichl-Stügkh, organizátor vídeňského Plesu v opeře. Ani pražský Ples v opeře se o svou budoucnost neobává. Loni se vrátil po 14 letech ve velkém stylu. O tom ostatně vypovídá i rozpočet, který se pohybuje mezi třemi a čtyřmi miliony korun.

Oldřich Vacek, ředitel Botanické zahrady hl. města Prahy, pořadatel plesu:

„Já myslím, že žádný ples se jako takový nevyplatí, ale ty partnerské a přátelské kontakty, které se naváží, se vyplatí asi mnohonásobně. Je to ideální místo, kde se můžeme s partnery setkat, vymyslet projekty a v následujícím roce hlavně ty projekty realizovat.“

Video Ekonomika +
video

Ekonomika +

Krize se v kultuře projevila všeobecně. Nejvíc postiženy jsou firemní plesy. Méně se krize týká maturitních plesů. Ještě častěji než firmy uvažují o zrušení nebo odložení plesu zastupitelé měst. Rozpočty se totiž dobře krátí právě na zábavě. Bez tradičního městského plesu se tak letos musí obejít obyvatelé Krnova, Nového Boru nebo Karlových Varů. Města tak ušetří desítky, někdy i stovky tisíc.

„Málo se dá třeba ušetřit na pronájmech prostor, pokud nejdu do levnějších. Na programu se ušetřit dá. Dá se ušetřit třeba 30 procent, 40, záleží na tom, co si představuji, jak ta akce má vypadat. Není problém udělat ples za milion, za dva miliony, stejně jako za 200 tisíc korun,“ radí Jiří Plamínek, majitel agentury pořádající plesy, jak ušetřit.

Letos ubude až 40 procent plesů

I přes dopady krize si agentury zatím nestěžují na výrazné rušení akcí. Přesto je ale podle Plamínka tato sezona nejskromnější za posledních 10, možná 15 let. Ty nejlepší sezony podle něj proběhly před osmi lety. V letošním roce ubude 30 až 40 procent akcí.

A tak spíš než na počet se budou muset milovníci společenských radovánek soustředit na kvalitu. A nemusí ani dlouho čekat. Hlavní chod české plesové sezony, tedy Ples v opeře, se servíruje už šestého února.

Náklady organizace plesu
Náklady organizace plesu
Více fotek
  • Náklady organizace plesu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1408/140782.jpg
  • Plesová sezóna v plném proudu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1408/140781.jpg