Unijní bioprodukty od léta s novým logem

Brusel - Všechny bioprodukty, které se vyrábějí v zemích Evropské unie, ponesou od července povinně nové logo. Evropská komise dnes představila jeho podobu. Logo je tvořeno 12 hvězdami, které jsou na zeleném podkladě poskládány tak, že vytvářejí list. Věci dovezené ze států mimo EU novým logem označené být nemusí. Nadále se také budou moci používat další obdobná označení produktů, ať už jde o nejrůznější regionální, národní i čistě soukromá loga, s nimiž se nyní Evropané setkávají.

Do soutěže zaslalo své návrhy téměř tři a půl tisíce studentů umění či designu z celé Evropy. Z nich vybrala porota tři, z nichž se vybíralo vítězné. Evropané se mohli zapojit pomocí internetu, čehož využilo přibližně 130 000 lidí. Nejvíce lidí - celkem 63 procent - hlasovalo pro design Dusana Milenkovice, studenta z Německa.

„Tato soutěž pomohla zviditelnit produkty ekologického zemědělství a díky ní teď máme logo, které je přijatelné pro každého,“ zdůraznila eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová.