Rath neuspěl – čerpání peněz z EU pro Středočeský kraj se zpozdí

Praha - Plán středočeského hejtmana Davida Ratha ztroskotal. Jednalo se o rozdělení půl miliardy korun z evropských fondů na sociální projekty. Rath si chtěl jako jediný najmout dvě firmy - CWE a Global Line. Výběrové řízení dnes krajští radní ovšem zrušili. Minimálně další půlrok bude muset provoz například azylových domů platit ministerstvo práce a sociálních věcí. Zatímco některé kraje už evropské peníze na sociální služby čerpají, Středočeský kraj je po dnešku začne rozdělovat nejdřív za půl roku. Půlmiliardu z EU na sociální služby nakonec přerozdělí sám kraj – bude muset přijmout nové úředníky, kteří budou mít tuto agendu na starosti.

CWE a Global Line měly původně rozhodnout o tom, komu a jak rozdělit 560 milionů korun na sociální služby. Po prvním kole tendru ale média upozornila například na to, že Global Line vznikla těsně před startem výběrového řízení, sídlo má v paneláku a obří krajská zakázka by pro ni byla vůbec prvním podobným projektem. To následně potvrdila i krajská kontrolní komise: Firmy podle ní nemají dostatek zkušeností.

Podle Ratha v této kauze nejde o pochybení politiků, ale úřednického
aparátu, který řízení připravoval. „Není v silách politického vedení, abychom u každého tendru zkoumali vítěze a zjišťovali, jak vznikl, kdy vznikl, komu patří a jaké má zkušenosti,“ prohlásil Rath. Očekával by, že ho na podezřelé věci upozorní úředníci. To se ale nestalo.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Do případu se později vložil i antimonopolní úřad. Ani tomu se tendr nezdál, vydal proto předběžné opatření a kraji zakázal s firmami podepsat smlouvy. „Bylo to z toho důvodu, aby dalším postupem nevznikaly nějaké škody,“ řekl Petr Rafaj, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Tím, že to úřad shodil, jen potvrdil naši domněnku, že jsou tam podivné věci,“ dodal opoziční zastupitel za ODS Petr Bendl.

Hejtmanství bude podle Ratha vypisovat soutěže na jednotlivé poskytovatele, což bude komplikovanější než původní model. Bude kvůli tomu muset přijmout až čtyři nové pracovníky, placeni by měli být přímo z peněz EU. Prostředka na sociální služby mají být podle Ratha rozděleny v příštích čtyřech letech.

Peníze bude nyní třeba čerpat z rozpočtu ministerstva práce

Rath nevyloučil možnost, že ve finále někdo může přijít o odměny či osobní ohodnocení. Záležitost řeší s příslušným vedoucím odboru sociálních služeb. Zastavením projektu sice poskytovatelé sociálních služeb nezůstali bez peněz, místo těch evropských je ale musí čerpat z rozpočtu ministerstva práce. To jim na aktuální půlrok vyčlenilo 88 milionů korun.

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24