Nepropadejte panice, volají odborníci

Praha - Ceny akcií na světových burzách se kvůli obavám z vysokých dluhů některých evropských států propadají. Investoři opět pochybují o zdraví světového finančního systému. Nálada investorů se údajně propadla na nejslabší úroveň od loňského října. Přesto ale odborníci volají – nepropadejte panice.

 

„Je třeba říci, o jakých klientech se bavíme,“ zdůrazňuje předseda Asociace pro kapitálové trhy Josef Beneš s tím, že naši klienti vnímají tyto zprávy velice rezervovaně a nepřikládají jim nějakou velkou váhu. „Pokud mluvíme o velkých portfoliových investorech, tak zde určité nervozita panuje. Je to dáno tím, že řada informací se dá vykládat různě,“ dodává.  

Strašákem pro investory jsou některé evropské země například Řecko či Španělsko. Vlády těchto zemí vydávají dluhopisy s cílem zajistit si dostatek peněz.  Například Řecko se pokusilo vydat dluhopisy ve výši pět miliard euro a poptávka byla vysoká. „Je nutné si uvědomit, že nervozita narůstá. Prozatím jsou trhy otevřené těmto dluhopisům. Pokud nedojde k nastolení řešení, tak poptávka se může omezit nebo přímo vyschnout,“ varuje analytik Milan Vaníček.

Video Rozhovor s Josefem Benešem a Milanem Vaníčkem
video

Rozhovor s Josefem Benešem a Milanem Vaníčkem