Stavebnictví loni přišlo o 30 tisíc pracovních míst

Brno - Kvůli krizi ubylo loni v tuzemském stavebnictví až 30 000 pracovních míst, ze stejného důvodu jich má letos zmizet zhruba stejně, uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš. Za úbytkem stojí odhady svazu, podle nichž loni poklesla stavební výroba v ČR o dvě až 2,5 procenta a letos to bude ještě více, a to osm procent. Celkem by pokles stavební výroby v tomto roce mohl ovlivnit 90 000 až 120 000 lidí.

Podle Matyáše je přitom odhad letošního propadu stavební výroby o osm procent optimisticko-realistickým výhledem, nikoli tou nejpesimističtější variantou. Mizející pracovní místa se týkají nejen přímo stavbařů, ale i výrobců stavebnin: „Každé místo ve stavebnictví přitom generuje další tři pracovní místa, takže dopad na nezaměstnanost bude ve výsledku trojnásobný.“

„Stavebnictví jako takové bylo zasaženo více než průměr zbytku ekonomiky, nicméně stavebnictví jako takové má delší cyklus,“ říká analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. To by se mohlo výrazně promítnout do celkové nezaměstnanosti v Česku. Ta přitom už v lednu atakovala deseti procentní hranici.  

Video Propouštění ve stavebnictví
video

Propouštění ve stavebnictví

Propouštění ve stavebnictví

10.2.2010

Komentář Václava Matyáše

Stavaři se podílí velkou měrou na celkové nezaměstnanosti

Podle pondělních údajů vzrostla v lednu míra nezaměstnanosti v České republice na 9,8 procenta z prosincových 9,2 procenta. Loni v lednu bylo bez práce 6,8 procenta lidí. „V té celostátní křivce, která nyní láme deset procent, stavaři tvoří poměrně významnou část,“ podotkl Matyáš.

Stavební trh má dle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví dno krize teprve před sebou. Největším dramatem je pozemní stavitelství, které má ve svém portfoliu 85 procent firem. V této kategorii se výroba loni podle odhadu SPS propadla o deset procent. Pokles byl částečně vyrovnán výstavbou dopravní infrastruktury, která naopak stoupla asi o 16 procent.

„Druhý problém, který bude v letošním roce znamenat sáhnutí si na dno, je problém vývoje zakázek,“ uvedl Matyáš. Za první tři čtvrtletí loňského roku svaz odhaduje, že objem nových zakázek meziročně klesl o téměř dvě pětiny. Propad zakázek svaz odhaduje i u dopravních staveb, a to o 15 procent. V současnosti celý stavební trh přichází o zakázky v hodnotě jedné měsíční produkce celého stavebnictví.

V listopadu stavební výroba meziročně vzrostla o 7,8 procenta, v říjnu byla vyšší o 0,1 procenta. Statistici vidí za výsledkem především vliv příznivých klimatických podmínek, které na podzim umožnily stavbařům prakticky neomezeně provádět veškeré stavební práce jako v letních měsících. V pátek pak čísla k oboru za rok 2009 zveřejní statistici.

Na konci roku 2008 podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví pracovalo v tomto oboru 450 000 lidí.

Stavba silnice
Stavba silnice