Německá města se točí v bludném a často předbankrotovém kruhu

Berlín - Finanční kolaps hrozí stále většímu počtu německých měst a obcí. Zejména v důsledku daňových výpadků a zvýšených sociálních výdajů se během loňského roku propadly komunální rozpočty o více než čtyři miliardy eur do červených čísel. Svaz měst předpokládá pro letošek rekordní deficit 12 miliard eur (přes 310 miliard korun) a ani v příštích letech nemá být situace o mnoho růžovější. Řada měst proto přistupuje k razantním úsporným opatřením, která mají hrozící krach odvrátit.

V nejhorší situaci jsou podle studie ratingové agentury Fitch města ve spolkových zemích Porýní-Falc a Sasko-Anhaltsko, kde má vážné finanční problémy téměř 100 obcí. Například vyhlášené porýnské lázeňské letovisko Bad Münster se zhruba 4000 obyvateli dluží za každého z nich 8244 eur (zhruba 215 000 korun).

Hospodářské těžkosti měst a obcí

V Severním Porýní-Vestfálsku - nejlidnatější německé spolkové zemi - se podle časopisu Focus do existenčních problémů dostalo už více než 30 ze 427 měst a obcí. Dvě třetiny tamních velkých měst mají podle zjištění magazínu takové hospodářské těžkosti, že jim hrozí zemský finanční dohled už v letošním rozpočtovém roce.

předsedkyně svazu měst a starostka Frankfurtu nad Mohanem Petra Rothová

„Část měst stojí před kolapsem a hrozí, že nebudou moct nakládat se svým majetkem.“

Přitom ještě v roce 2008 německé obce hospodařily s přebytkem 7,6 miliardy eur. V loňském roce se tak jejich příjmy propadly o více než 11 miliard eur a tento trend má pokračovat i v příštích letech. Pro roky 2011 až 2013 totiž svaz měst také počítá s dvouciferným minusovým deficitem.

Radnice řeší chybějící peníze v rozpočtech krátkodobými půjčkami, jejichž výše se podle Rothové vyšplhala na téměř 34 miliard eur (asi 886 miliard korun). Vedle toho německá města zavírají veřejná koupaliště, divadla nebo muzea a výrazně omezují investice do infrastruktury. Například někdejší hutní metropole Oberhausen s 200 000 obyvateli už nechala zavřít čtyři ze svých šesti veřejných bazénů. Město dluží 7500 eur (zhruba 195 000 korun) na hlavu.

Znak evropské měny Euro před Evropskou centrální bankou ve Frankfurtu.
Znak evropské měny Euro před Evropskou centrální bankou ve Frankfurtu.