Češi šetří a upouští od leasingů a úvěrů

Praha - Češi si stále více uvědomují, že půjčka není vždy tím správným řešením při finančních nesnázích. Dokládá to i loňský objem leasingu movitých věcí, který u členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) meziročně klesl o 53,3 procenta na 44,2 miliardy korun. Leasing nemovitostí se propadl o 72,2 procenta na 3,21 miliardy korun. Objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů se snížil taktéž - o 24,5 procenta na 41,06 miliardy korun.

Podle České leasingové a finanční asociace v loňském roce nebankovní finanční služby negativně ovlivnila ekonomická recese. „Zhoršující se ekonomické prostředí vedlo k podstatnému snížení úvěrových aktivit a poklesu poptávky spotřebitelů po úvěrech,“ uvedl předseda představenstva ČLFA Martin Kofroň. Poskytovatelé nebankovních finančních produktů podle něj reagovali na vývoj ekonomiky zpřísněním kritérií pro hodnocení zákazníků, byli tak nuceni odmítat méně kvalitní poptávky.

Loni zároveň pokračoval růst podílu operativního leasingu na celkovém leasingu movitých věcí. Dosáhl 26,9 procenta, když předloni představoval 19,7 procenta. Trhu nadále dominoval leasing silničních vozidel. Podíl leasingu strojů a zařízení se loni zvýšil na 32,7 procenta z předloňských 26,3 procenta, leasing osobních aut vzrostl na 27,3 procenta z 23 procent o rok dříve. Naopak poklesl tržní podíl leasingu nákladních aut a lehkých užitkových automobilů, zejména kvůli úpravě odpočtu daně z přidané hodnoty u osobních vozů.

Revolving stále oblíbenější

Objem úvěrů pro podnikatele stoupl loni meziročně o 6,6 procenta na 26,9 miliardy korun. V produktech pro domácnosti poskytnutých členy ČLFA se meziročně snížil podíl osobních půjček na 24,3 procenta, podíl krátkodobých revolvingových úvěrů stoupl na 44 procent a podíl financování v místě prodeje klesl na 31,7 procenta. V roce 2009 bylo uzavřeno celkem 1,1 milionu nových smluv o spotřebitelském úvěru, což bylo o zhruba 455 000 méně než o rok dříve.

Autobazar
Autobazar