MMF nabízí Řecku libovolnou pomoc

Bombaj - K Evropské unii se dnes připojil také Mezinárodní měnový fond (MMF) a nabídl Řecku pomoc při snižování zadlužení. Podle MMF si Atény mají samy říci, jakou pomoc potřebují a jak by měla vypadat. Ovšem nabídka měnového fondu není o nic konkrétnější než čtvrteční příslib zástupců Evropské unie, že Řecku podají pomocnou ruku. Podle rakouského kancléře Wernera Faymanna záchranný balíček pro Řecko bude kombinací zapojení MMF a půjček od zemí EU.

První náměstek hlavního ředitele MMF John Lipsky na mezinárodní konferenci o centrálním bankovnictví v Bombaji uvedl, že fond má vůli i prostředky na to, abych Řecko podpořil takovým způsobem, jaký budou řecké úřady považovat za vhodný.

Negativní postoj Německa

Unie chce využít zkušeností, jimiž disponuje právě MMF, peníze měnového fondu ale prý unie použít nechce. Britský list Guardian vidí příčiny nejasné pomoci Řecku v postoji Německa. Kancléřka Angela Merkelová podle listu znemožnila snahu o sestavení konkrétního plánu finanční pomoci Řecku. „Německo v otázce finanční pomoci Řecku zcela jednoznačně šlape na brzdu. V právních záležitostech i v principu,“ cituje Guardian jednoho z vysokých činitelů EU.

Mimořádný summit Evropské unie, jehož hlavním tématem byl postoj unie k silně zadluženému Řecku, se v Bruselu konal ve čtvrtek. Lídři EU sice uvedli, že Aténám posílají jasnou zprávu solidarity, žádný konkrétní návrh pomoci ale Řecku nenabídli. To se také záhy odrazilo na finančních trzích, kde rychle vyprchala euforie a euro se vrátilo k poklesu.

Lídři evropských zemí po jednání o pomoci Řecku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24