Ekonomiky eurozóny i EU zpomalily víc, než se čekalo

Brusel - V průběhu 4. čtvrtletí loňského roku zpomalily ekonomiky Evropské unie a eurozóny svůj výkon více, než se čekalo. Obě vzrostly ve srovnání s loňským 3. čtvrtletím pouze o 0,1 procenta, zatímco ekonomové v případě eurozóny čekali růst o 0,3 procenta. Hospodářství eurozóny se v posledním čtvrtletí roku 2009 meziročně propadlo o 2,1 procenta a v celé evropské sedmadvacítce o 2,3 procenta.

Ke konci roku tak meziroční propad ekonomik EU a eurozóny výrazně zpomalil. Hospodářství unie i zemí platících eurem se ještě ve třetím kvartálu propadalo o 4,3 procenta, respektive o čtyři procenta. Ve 4. čtvrtletí roku 2008 ekonomiky EU i eurozóny ovšem pociťovaly dopad hospodářské krize výrazně silněji než v předchozím kvartále.

Lépe se dařilo Americe

Video Rozhovor s Petrem Robejškem
video

Rozhovor s Petrem Robejškem

Rozhovor s Petrem Robejškem

12.2.2010

Reportáž Hany Vorlíčkové a Pavly Hejlové

Evropská ekonomika má výrazně horší výsledky než americká, která ve 4. kvartálu loňského roku rostla o 1,4 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Rostla dokonce i ve srovnání se stejným obdobím roku 2008, a to o 0,1 procenta.

V závěru loňského roku se zastavil také proces hospodářského oživení v Německu. Hrubý domácí produkt nevykázal žádnou změnu, ačkoliv analytici počítali s jeho dalším růstem. Ve svém prvním rychlém odhadu to dnes oznámil tamní statistický úřad.

Německo nepokračuje ve vzestupné tendenci

Podle rychlého odhadu tamního statistického úřadu odráží výsledek pokles investic a spotřeby. Lépe se sice vyvíjel zahraniční obchod, situaci ale nezachránil. Meziročně vykazuje německá ekonomika propad o 1,7 procenta, což je naopak lepší výsledek, než se čekalo.

Slovenská ekonomika loni podle předběžných odhadů zaznamenala propad o 4,7 procenta, její stav už se ale zlepšuje. Ve čtvrtém čtvrtletí se totiž pokles hrubého domácího produktu zmírnil na 2,7 procenta, ještě ve třetím čtvrtletí ekonomika zaznamenala propad o 4,9 procenta. Výsledek za čtvrté čtvrtletí je lepší, než čekali analytici. Ti počítali s propadem HDP skoro o čtyři procenta.

  Nedařilo se ani Řecku

Politolog Petr Robejšek:

„Řeci si blahobytu užívali příliš extrémně, mnohem méně si na něj vydělali, mnohem méně si ho zasloužili, ale v tom zátiší evropské měny se jim to dlouho dařilo, pochopitelně na úkor těch, kteří se snažili hospodařit trochu solidněji.“

Také řecká ekonomika si v závěru loňského roku vedla mnohem hůř, než se čekalo, a horší byl i její vývoj ve třetím čtvrtletí. Hrubý domácí produkt Řecka se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně propadl o 2,6 procenta. Ve třetím čtvrtletí pokles po zpřesnění dat činil 2,5 procenta, předběžné údaje však ukazovaly na pokles jen o 1,7 procenta.

Vývoj řecké ekonomiky za čtvrté čtvrtletí loňského roku je velkým překvapením pro analytiky. Ti očekávali, že situace Řecka se zlepšuje a pokles HDP se zmírní na 1,6 procenta.

Wall Street
Wall Street
Více fotek
  • Wall Street autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1302/130184.jpg
  • Slovenské euro autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/601/60054.jpg
  • Řecko zdroj: greenwichmeantime.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1421/142041.jpg