Obama podepsal zákon o zvýšení limitu státních dluhů USA

Washington - Zákon o zvýšení limitu státních dluhů USA o 1,9 bilionu na 14,3 bilionu dolarů (zhruba 270 bilionů korun) již podepsal také americký prezident Barack Obama. Součástí zákonu je i pravidlo, podle něhož se nové výdaje musí nahradit úsporami odjinud. Sněmovna reprezentantů schválila zákon minulý týden. Dala tím poslední potřebný souhlas z Kongresu a odeslala ho k prezidentskému podpisu. Pokud by Obama návrh zákona nepodepsal, Spojené státy by riskovaly, že se dostanou do platební neschopnosti.

Strop státních dluhů byl dosud stanoven na 12,4 bilionu dolarů a schválen byl loni v prosinci. Americké ministerstvo financí odhaduje, že USA tento limit překročí již během několika týdnů. Nový strop státních dluhů by měl být dostatečný na to, aby se Kongres nemusel požadavkem na další zvýšení dluhového limitu znovu zabývat minimálně do listopadových voleb.

Dluhový limit se zvyšuje o zhruba 6000 dolarů (asi 113 000 korun) na každého obyvatele USA. Každé zvyšování dluhového limitu je pro zákonodárce nepříjemné, protože u voličů vyvolává dojem, že vláda až příliš utrácí a příští generaci chystá hromadu dluhů.

Všechny dluhy, které už Spojené státy mají, dávají v součtu kolem 40 000 dolarů (zhruba 755 000 korun) na osobu. Stále častěji jsou věřiteli cizí státy, v poslední době zejména Čína.