Řecko potřebuje tvrdý evropský dohled

Paříž/Atény – Evropská unie musí pozorně dohlížet na vývoj ekonomických indikátorů Řecka, které se propadlo do alarmujícího téměř 13procentního deficitu. Zdůraznil to dnes prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Řecko se podle něj v minulosti odchýlilo od trajektorie, a pokud se má teď vypořádat s problémy, bez zavedení zvláštních opatření to nepůjde.

„Celé Řecko si musí uvědomit, že musí napravit trajektorii, ze které se odchýlilo,“ podotkl Trichet ve vysílání francouzské televizní stanice LCI. „Evropské země požadují, aby Řecko přijalo nezbytná zvláštní opatření, aby byl jejich revitalizační plán věrohodný,“ dodal Trichet.

Oživení Řecka závisí na postoji domácností a podniků

„Jestliže domácnosti nemají důvěru (ve stav veřejných financí), nebudou utrácet. Pokud firmy nemají důvěru, nebudou investovat,“ upozornil Trichet.


Evropská centrální banka se minulý týden dohodla s Evropskou komisí, že budou společně postup Řecka sledovat. Lídři EU však nedokázali předložit konkrétní plán pomoci, takže není jasné, jak by měla pomoc rychle se zadlužující zemi eurozóny vypadat. O tom, jak neutěšenou situaci Řecka vyřešit, budou v pondělí a v úterý jednat ministři financí eurozóny.

„Sliby solidarity a tvrdého postoje vůči Řecku jsou jistotou. Ti, co to slibují, věří, že samy tyto závazky postačí k uklidnění nervozity na trzích,“ podotkl hlavní ekonom Commonwealth Bank v Sydney Michael Blythe. Pochybnosti o schopnosti Řecka splácet dluhy nicméně vytrvale oslabují euro. V pátek se propadlo na devítiměsíční dno. Jedno euro se prodávalo za 1,3533 dolaru.

Obav kolem situace Řecka a jejího řešení je ale více. Hovoří se například o tom, že Řecko nebude až do poloviny března zavádět žádná nová opatření na snížení deficitu a bude čekat na vyjádření Evropské unie, její centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, kteří mají jeho plán na boj s nadměrným schodkem posoudit.