Přistěhovalci v EU posílají domů každoročně miliardy eur

Brusel - Přistěhovalci žijící v zemích Evropské unie posílají do domovských zemí každý rok miliardy eur. Ukazují to údaje dostupné na stránkách Evropského statistického úřadu (Eurostat). Podle nich tato suma v roce 2008 dosáhla výše 31,8 miliardy eur (825 miliard korun), což byl meziroční nárůst o zhruba půl miliardy eur. V roce 2004 to bylo pro srovnání jen 19,4 miliardy eur (503 miliard korun).

Největší porci přesunů peněz tvoří suma směřující mimo evropskou sedmadvacítku. Jde o 22,5 miliardy eur. Objem množství prostředků zasílaných do třetích zemí narůstá v posledních letech výrazně rychleji, než je tomu v rámci států EU. Avšak i v rámci unie přesuny bují. V roce 2008 mezi jednotlivými zeměmi EU putovalo 9,3 miliardy eur.

Dvě třetiny ze sumy mířící mimo území Evropské unie plynou ze čtyř zemí - Španělska, Itálie, Francie a Německa, které se řadí mezi státy s největším množstvím přistěhovalců.

Z České republiky předloni přistěhovalci odeslali celkem 380 milionů eur (téměř deset miliard korun). Z toho 50 milionů mířilo do jiných zemí EU, zbytek pak mimo unii. Na Slovensku to pro srovnání bylo pouhých 20 milionů eur (519 milionů korun), přičemž do jiné členské země mířila polovina tohoto objemu.