Japonská ekonomika začala ožívat, zůstává světovou dvojkou

Tokio – Úlevu pro vládu v Tokiu a ujištění, že Japonsko zůstává druhou největší ekonomikou na světě, těsně před Čínou, znamenaly hospodářské výsledky Japonska z posledního kvartálu roku 2009. Hrubý domácí produkt se oproti předchozímu čtvrtletí zvýšil o 1,1 procenta. Výsledek tak předčil očekávání trhu. Japonské hospodářství posílila hlavně domácí poptávka, která stoupla poprvé po téměř dvou letech.

Japonci víc nakupovali hlavně auta nebo domácí spotřebiče. Spotřebitelské výdaje, které na se na celkovém výkonu ekonomiky podílejí asi ze 60 procent, tak stouply oproti třetímu čtvrtletí o víc než půl procenta.

Přes překvapivě dobré výsledky ale zůstávají Japonci obezřetní. „Data ukazují, že se ekonomika zotavuje. Ale jsou to jen čísla. Musíme si uvědomit, že jsme si prošli velmi těžkým obdobím,“ komentoval vývoj HDP na konci roku tajemník japonské vlády Hirofumi Hirano. „Musíme se ujistit, že Japonsko nespadne do dvojnásobné recese,“ dodal.

Video Reportáž Pavly Hejlové
video

Reportáž Pavly Hejlové

S vládou souhlasí i mnozí analytici. Podle nich není stejně jako v řadě jiných ekonomik zřejmé, jak dlouho se dá růst podpořený stimulacemi udržet. „Je třeba mít na paměti také to, že i když roste reálná spotřeba, tak nominální tendence jsou pořád špatné. V Japonsku stále dochází k poklesu cenové hladiny, a to je pro soukromou spotřebu relativně výrazný problém,“ upozorňuje ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Za celý rok 2009 klesla japonská ekonomika o pět procent. Do budoucna by ji měl podpořit hlavně větší vývoz.