Bezděk: Bez změn bude za 40 let důchodový schodek 120 miliard

Praha - Komise na důchodovou reformu v čele s Vladimírem Bezděkem přinesla jeden z prvních důležitých poznatků: Bez dalších změn se český důchodový systém už nikdy nedostane z miliardových dluhů. Dle propočtů týmu mimo jiné hrozí, že v roce 2050 bude mít důchodový účet v dnešních cenách schodek kolem 120 miliard korun ročně. O stanovisku Bezděkovy komise informují dnešní Hospodářské noviny, které mají k dispozici první aktualizovaná data, která Bezděkova komise zpracovala jako základ pro další diskusi o možných variantách penzijní reformy.

Podle Bezděka propočty změnila ekonomická krize, kvůli níž se výrazně propadly příjmy důchodového účtu. Navíc účet, na který se odvádějí peníze vybrané na sociálním pojištění, jež se poté vyplácejí penzistům, byl loni ve schodku 30 miliard korun.

Vladimír Bezděk

„Z našich prvních analýz vyplývá, že bez změny zákonů bude důchodový systém do budoucna trvale deficitní. Ještě před pěti lety jsme přitom předpokládali, že dalších 15 až 20 let bude důchodový systém mírně přebytkový.“

Cílem desetičlenného týmu je připravit varianty reformních kroků s ohledem na vývoj veřejných financí. Spolupracovat má s ministrem financí Eduardem Janotou a ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou.

Do konce května, tedy do sněmovních voleb, by měla skupina zhodnotit výhody a nevýhody navržených scénářů. Měla by sloužit zejména Janotovu nástupci, který povede ministerstvo financí po volbách, aby mohl z výstupů komise vycházet při rozhodování o svých dalších krocích.