Prodej aut v EU v lednu vzrostl téměř o 13 procent

Paříž - O 12,9 procenta vzrostl v lednu prodej nových osobních aut v zemích Evropské unie, konkrétně na 1 milion 59 tisíc vozů. Vliv na to má hlavně pokračování šrotovného v některých západoevroských zemích. Informaci přinesla Evropská automobilová asociace (ACEA). Šrotovné zavedly vlády kvůli podpoře automobilek v hospodářské krizi. V některých zemích už ale skončilo a výrobci mají z budoucnosti vrásky na čele.

Za celý loňský rok ale prodej osobních aut klesl o 1,6 procenta. Automobilky se obávají, že letošní rok bude obtížný, protože šrotovné v některých zemích již skončilo a v dalších skončí v letošním roce. Výrobci očekávají pokles evropského automobilového trhu letos o deset procent.

Propad nově registrovaných aut nastal v Česku a na Slovensku

Počet registrací nových aut stoupl o 15,7 procenta v zemích západní Evropy, které tvoří 15 starších členských států EU. V novějších členských zemích EU, tedy včetně Česka a Slovenska, se počet registrací propadl o 23,5 procenta. ACEA dodala, že prodej v zemích EU bez Kypru a Malty a na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku se zvýšil o 13 procent.

Na největším automobilovém trhu, v Německu, se lednový prodej snížil o 4,3 procenta. Zde šrotovné skončilo již na začátku září.

Volkswagen, největší evropská automobilka, minulý týden uvedla, že její prodej v lednu sice prudce vzrostl, letošní rok však bude pro automobilky obtížný. Francouzské společnosti PSA Peugeot Citroën a Renault také varovaly, že čekají letos obtížný rok. Generální ředitel Fiatu Sergio Marchionne odhaduje, že prodej aut v Itálii letos klesne o 350 000 vozů, protože vláda chce podpořit poptávku i v jiných sektorech než v automobilovém.

Šrotovné
Šrotovné