Mzdy v Česku loni stagnovaly nebo klesaly

Praha – Mzdy ve firmách v České republice loni nerostly. Vzhledem k pokračující nepříznivé hospodářské situaci pokračoval i trend nastartovaný koncem roku 2008 v podobě stagnace až poklesu mezd. Nejvíce snížení postihlo nástupní mzdy na pozicích vyžadujících nižší praxi, ty se propadly až na úroveň roku 2007. Vyplývá to z průzkumu Salary & Benefits Guide 2009-2010, který představila personální agentura Robert Half.

„Na některých pozicích klesly dokonce i mzdy, které v minulosti rostly v řádu desítek procent,“ upozornil ředitel Robert Half pro ČR Aleš Křížek. Výjimkou je podle něj oblast financí a účetnictví, kde se mzdová úroveň zásadně nemění. Napříč všemi obory stále trvá nedostatek odborníků s dlouholetou praxí. Tato neuspokojivá situace na trhu práce je důsledkem opatrnosti na straně firem i uchazečů.

„Odborníci s praxí jsou v tuto chvíli daleko opatrnější a velmi zvažují, zda zaměstnání změnit, aby neudělali nějaké unáhlené rozhodnutí, nenastoupili do firmy, která třeba bude mít problémy,“ dodal Křížek.

Video Mzdy loni stagnovaly nebo klesaly
video

Mzdy loni stagnovaly nebo klesaly

Propouštění: Hlavně marketéři a lidé z HR

Nepříznivou ekonomickou situaci řešily minulý rok firmy zejména rušením některých pracovních pozic a propouštěním. Z důvodu nadbytečnosti firmy zeštíhlovaly především v marketingu a oblasti lidských zdrojů. Snižování stavů postihlo juniory, ale i střední a vyšší management, upozornil Křížek.

Těžké časy podle něj zažívají především absolventi bez praxe. „Absolventi s krátkou praxí zůstávají na pracovním trhu déle. Podniky totiž v současnosti preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti, nejlépe z konkrétního odvětví, a mohou danou pozici zastávat okamžitě,“ podotkl Křížek.

Rekordmani a propadlíci:

Finančnictví udržuje vysoký standard

Finančnictví bylo oborem, kde platy zůstaly zhruba na úrovni roku 2008. „Důvodem je vlastně podstata finančnictví a účetnictví jako takových - někdo účetnictví vést musí. Jedná se hlavně o poptávku v oblasti účetnictví, kontrolingu, finančního managementu,“ uvedl manažer Robert Half Tomáš Bergl.

IT se propadá

0Platy v dřívějším tahounu mezd, informačních technologiích, poprvé nerostly a nástupní mzdy se vrátily o 3 roky zpátky. V branži se i propouštělo. „Je to snížená poptávka firem po IT odbornících, to znamená nižší počet nově otevíraných pozic, kde to zapříčinil nižší počet nově otevíraných projektů,“ vysvětlil manažer Robert Half Jan Bílek.


Podle statistiků ovšem loni průměrný plat rostl. Hlavní příčinou bylo ale to, že firmy propouštěly zejména nekvalifikované lidi s nízkými příjmy, a ti tak ze statistik vypadli.

Salary & Benefits Guide 2008-2009 obsahuje souhrnné informace o průměrných hrubých mzdách poskytovaných odborníkům v oblastech manažerské podpory, lidských zdrojů, logistiky, zákaznického servisu a práva, v oborech informačních technologií a telekomunikací, marketingu a obchodu, financí a účetnictví. Průzkum se uskutečnil od 14. září do 6. prosince 2009 a celkem se jej zúčastnilo více než 1 450 respondentů.

Informatika
Informatika