I přes dodatek ke smlouvě ovládá Opencard stále Haguess

Praha – Přestože magistrát hlavního města podepsal s dodavatelem projektu Opencard – společností Haguess – dodatek ke smlouvě, který měl posílit pravomoci města, může nadále zajišťovat provoz projektu pouze Haguess. Vyplývá to ze stanoviska advokátní kanceláře KŠD Šťovíček, které si město nechalo vypracovat. To upozorňuje na to, že Haguess stále vlastní autorská práva k softwaru. Kdyby měl projekt provozovat někdo jiný, znamenalo by to porušení těchto práv.

Rada hlavního města minulý týden uzavřela dodatky k nevýhodným smlouvám s Haguess. Mají zajistit lepší postavení města a podle Prahy mají projekt zlevnit. Kromě licenčních podmínek dodatky mění zajištění provozu Pražského centra kartových služeb. Haguess zajistí jeho provoz do 30. června 2010, město poté může vypsat nové výběrové řízení. Podmínky výběrového řízení budou připraveny do konce března.

Podle právníků je ale software centra chráněn autorskými právy firmy Haguess, zadání zakázky nebo jen její části jinému dodavateli by tak znamenalo porušení těchto autorských práv.

Hulinský: Dodatek ke smlouvě má i další nedostatky

Na právní stanovisko dnes upozornil předseda finančního výboru a opoziční zastupitel Petr Hulinský (ČSSD), který patří k velkým kritikům obsahu podepsaného dodatku. „K návrhu dodatku licenční smlouvy mám zásadní připomínky,“ uvedl Hulinský. Podle něj totiž cenové podmínky licenční smlouvy nebyly předmětem veřejné soutěže, a proto mohou být zpochybněny. Upozornil také na to, že za licenční poplatky město k polovině loňského roku zaplatilo zhruba 180 milionů korun, což představuje asi pětinu nákladů na celý projekt.

Projekt Opencard už posoudily tři audity, za které magistrát zaplatil kolem čtyř milionů korun. Podle první prověrky stál projekt 888 milionů korun. Podle pražského primátora Pavla Béma (ODS) metropole uzavřením dodatku ke smlouvě s Haguessem ušetří 120 milionů korun.