CzechInvest nemá na dotační poradenství v regionech

Praha - Vládní agentura CzechInvest, která mimo jiné působí jako prostředník mezi EU a podnikateli při čerpání peněz z evropských strukturálních fondů, chce ve svých 13 regionálních kancelářích omezit bezplatné poradenství a v plné míře ho hodlá poskytovat jen v Praze. Upozornil na to dnes předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), podle něhož hrozí dokonce úplné zrušení regionálního poradenství. To by mohlo zkomplikovat čerpání evropských dotací.

Hašek podle svých slov požádal ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského a pověřenou generální ředitelku CzechInvestu Alexandru Rudyšarovou o důkladné zvážení tohoto rozhodnutí. „Jsem si jist, že v důsledku tohoto rozhodnutí dojde k vážnému narušení dlouholeté úspěšné spolupráce na společných rozvojových projektech našich krajů a obcí s agenturou CzechInvest,“ uvedl Hašek v dopisech adresovaných Tošovskému a Rudyšarové.

Mluvčí CzechInvestu Lucie Kocourková připustila, že kvůli nižším dotacím letos bude muset agentura poradenskou službu v regionech omezit, úplně rušit ji ale zatím nehodlá. CzechInvest totiž letos na provoz dostal od ministerstva průmyslu a obchodu méně peněz než loni a bude muset snížit počet zaměstnanců o 30. „Existenci kanceláří v krajích ČR to zatím neohrozí, propuštěním jednoho člověka v každém kraji se však omezí rozsah poskytovaných služeb,“ uvedla Kocourková. V každém kraji tak podle ní budou od května působit dva zástupci CzechInvestu.

Kocourková nevyloučila, že žadatelé o dotace z fondů EU budou muset ve složitějších případech požádat o radu v centrální kanceláři CzechInvestu v Praze. „Budeme ale dělat vše pro to, aby do Prahy nemuseli jezdit s každou poradenskou činností,“ podotkla mluvčí.

Podnikatelé můžou rušit projekty

Hašek s odkazem na informace z regionů tvrdí, že žadatelé o dotace hodlají kvůli zrušení bezplatného dotačního poradenství v krajích a celkové administrativní náročnosti odstupovat od projektů a zvažují, zda vůbec budou žádat o dotace z operačního programu Podnikání a inovace.

„Je nepochopitelné, že i přes proklamaci vlády, že urychlí a zefektivní čerpání dotací, přistupuje agentura Czechinvest v době kulminace projektů ke snižování počtu administrativních míst a omezování činností, jež by měly vést k zefektivnění čerpání dotací,“ prohlásil Hašek.

Situaci kolem regionálních kanceláří CzechInvestu rozvířil už v pátek předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Vyzval ministerstvo průmyslu a obchodu, aby agentuře poskytlo finanční dotaci na provoz těchto kanceláří s tím, že jinak by byla ohrožena jejich další existence. Ministerstvo v reakci uvedlo, že sice klesl příspěvek ze státního rozpočtu, objem peněz přidělený na vyřizování žádostí o dotace se však CzechInvestu nesnížil.