Haguess odtajnil své vlastníky

Praha - Hlavní dodavatel kritizovaného projektu pražské čipové karty Opencard, firma Haguess, na dnešní valné hromadě změnila formu akcií a zveřejnila jména svých vlastníků. Většinovým majitelem je Jaroslav Turek, který je kromě působení v Haguess předsedou dozorčí rady firmy Allshare, která pražské radnici dodala prvotní plán na realizaci projektu Opencard. Pět procent akcií drží také jeho manželka Miroslava.

Haguess chce změnou formy akcií na akcie na jméno zastavit spekulace o své vlastnické struktuře. Turek se sice k vlastnictví už dříve přihlásil, přesto média spekulovala o tom, že by za Haguess mohl stát i někdo jiný, například kontroverzní pražský podnikatel Roman Janoušek.

Jaroslav Turek o změně formy akcií

„Změnou formy akcií jsme vyšli vstříc požadavku primátora hlavního města Prahy a doufáme, že nyní už se budeme moci v klidu věnovat dalšímu technologickému rozvoji projektu Opencard.“

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Pražský primátor Pavel Bém Turkův postup uvítal: „Myslím si, že je to krok, který ukazuje Pražanům, že projekt Opencard je perspektivní, kvalitní a transparentní.“

Ověřit, zda Jaroslav Turek byl majitelem firmy i v době, kdy inkasovala za Opencard stovky milionů korun z městských peněz, je nemožné. Turek původně vlastnil 70 procent akcií, kdo držel zbytek, firma tajila. „Už se nikdy nedozvíme, kdo vlastnil tu firmu v době probíhajícího problematického projektu,“ upozornila i zastupitelka hlavního města Prahy Petra Kolínská ze Strany zelených. Ovšem podle Petra Stránského, ředitele společnosti Haguess, patřily jeho manželce Miroslavě Turkové.

Akcie na majitele? V mnoha zemích nepřípustné

Haguess měl doposud akcie na majitele. Tato forma zastřeného vlastnictví přitom sklízí ostrou kritiku. Česko je v civilizovaném světě jednou z posledních zemí, kde jsou listinné akcie na majitele ještě legální. Nedávno se pro jejich zákaz nebo omezení rozhodlo třeba Slovensko nebo Polsko.

Kouzlo firem s akciemi na majitele spočívá v tom, že se prakticky nedá zjistit, kdo je vlastní. Majitelem firmy je ten, kdo akcie právě drží v ruce.

Od malé firmičky k dodavateli projektu za stovky milionů

Společnost Haguess byla založena v roce 1996 jako rodinná firma. Zabývala se například vznikem bankovních informačních systémů. Od roku 2001 se pak zaměřila na rozvoj čipových karet. Spolupracovala také na plzeňské a liberecké kartě. V roce 2006 vyhrála výběrové řízení na Opencard a ze společnosti s ručením omezeným se změnila na akciovou společnost.

Zadání projektu této firmě ovšem rovněž sklízí ostrou kritiku. Haguess byl až do roku 2005 malá firma se stagnujícími tržbami na úrovni 20 až 30 milionů korun, bez zkušeností s řízením projektu takového rozsahu, jako je Opencard. Díky projektu pražské karty tržby Haguessu do roku 2008 narostly na 180 milionů korun. Pro hlavní město je však projekt silně ztrátový. Náklady se podle prvního auditu vyšplhaly na 888 milionů korun, Opencard zatím ale nic nevydělala, i když podle plánu se měly investice do systému červených karet vrátit do konce roku 2009.