Počet poskytnutých hypoték stále klesá

Praha – Banky poskytly v lednu rekordně málo hypoték. Podle údajů společnosti Fincentrum se v meziměsíčním srovnání propadla čísla o 30 procent, meziročně byl pak objem poskytnutých hypoték nižší o sedm procent. Díky tomuto poklesu se snižují i úrokové sazby, hypotéky jsou tak levnější.

Druhá polovina loňského roku byla pro hypoteční banky úspěšnější. V meziročním srovnání se jim dařilo pozvolna navyšovat počty a objemy poskytnutých úvěrů. Už v lednu se ale tento trend zastavil a počet nově uzavřených hypoték klesl na minimum.

Pro občany je to ale dobrá zpráva – klesat totiž začaly i úrokové sazby. Meziměsíčně klesly u všech sledovaných variant fixací. Nejvíce zlevnily tříleté hypotéky, o šest setin procentního bodu poklesla průměrná úroková sazba taky u hypoték s pětiletou fixací.

Trh tak podle analytiků postupně donutil banky s extrémně vysokými úrokovými sazbami k jejich snížení. V loňském roce poskytly banky občanům hypotéky téměř za 74 miliard korun - ve srovnání s rokem 2008 je to pokles o 39 procent.