Energetické burzy Česka, Rakouska a Polska se sjednocují

Praha - Česká, rakouská a polská energetická burza podepsaly dohodu o postupném sjednocení takzvaného spotového trhu s elektrickou energií. Ten by měl vytvořit rovné podmínky pro všechny účastníky obchodování. Dohoda je výsledkem činnosti středo- a východoevropského fóra pro integraci trhů s elektřinou, ke kterému se připojily 7. prosince 2009 členské státy EU z regionu. Burzy založily řídící výbor a pracovní skupinu, které mají na starosti právě spojení spotových trhů s elektrickou energií.

Generální sekretář Power Exchange Central Europe David Kučera uvedl, že firma tvořila platformu PXE s jasnou vizí jednotného trhu s elektřinou v regionu střední a východní Evropy: „Trhu, který bude transparentní, jednoduše přístupný pro každého a bude poskytovat rovné podmínky pro všechny účastníky obchodování. Podpisem dohody o spolupráci se nám tato vize mění v realitu.“ Podle prezidenta polské burzy TGE je vytvoření regionálních trhů zásadním krokem k integrovanému evropskému trhu. „Polsko by se v tomto procesu mělo angažovat, protože poskytuje příležitost pro větší konkurenci a tím i nižší ceny pro všechny spotřebitele elektrické energie,“ vysvětlil Grzegorz Onichimowski.

„Vítáme tuto iniciativu, protože si od ní slibujeme nárůst likvidity a zlepšení spolupráce při vzniku jednotného energetického trhu ve střední Evropě. Výhody to přinese nejen obchodníkům s elektrickou energií, ale také všem relevantním investorům,“ dodal generální ředitel rakouské burzy EXAA Jürgen Wahl.

Cílem burzy je přizvat ke spolupráci zároveň zástupce dalších trhů v regionu a také místní operátory přenosových soustav.

Tepelná elektrárna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24