Český textilní průmysl se prokousává krizí těžce

Praha – Textilní průmysl se vždy počítal mezi české rodinné stříbro. České firmy měly tradici, zkušenosti a nabízely vysokou kvalitu. Textilky chrlily takové množství oděvů, že se velká část mohla exportovat do zahraničí. Levná, byť méně kvalitní konkurence z Asie, hospodářská krize, zdražování energií nebo kolísání kurzu koruny však nyní lámou textilkám vaz. Odvětví, které bylo donedávna chloubou naší země, nyní skomírá. Propadají se prodeje textilu, houfně se propouští.

Zlaté časy českého textilu jsou pryč. Zejména loňský rok byl velmi dramatický. Lidé i kvůli krizi méně nakupovali a obchodníkům padali prodeje, za celý rok zhruba o čtyři procenta. Navíc se hodně propouštělo. „Pokles zaměstnanosti v textilním průmyslu rok 2008 a 2009 je minus 30 procent. Tak výrazný pokles jsme nezaznamenali za celých dvacet let,“ podtrhl viceprezident Asociace textilního a oděvního průmyslu Jiří Kohoutek. A to přitom i první čtyři porevoluční roky byly pro textilní průmysl kritické, i tehdy se textilky zbavovaly tisíců lidí. Ze stovek textilek přežilo jen velmi málo.

0
Video Ekonomika +
video

Ekonomika +

Dnes se české textilky na trhu prosazují jen těžko. Mnohde před nimi zavírají dveře. „Nevýhodou dneška je asymetrický přístup na trh. To ale není problém jenom českého textilního průmyslu, to je problém evropského textilního průmyslu. Do Evropy může dovést kdokoliv cokoliv, v jakémkoliv množství, zatímco evropští výrobci mají řadu trhů - Asie zejména, ale Severní Amerika, Jižní Amerika – které jsou velmi těžce dostupné. Je tam řada tarifních či netarifních překážek,“ podtrhl Kohoutek.

Česko – kolébka textilní technologie

0„Mnohdy se dneska zapomíná na to, že jestli dostal textilní svět za poslední století technologické novinky a patenty, tak všechny přišly z České republiky, bezvřetenové předení, bezčlunkové tkaní, proplétání, technologie Arachné a podobně, což pak svět nějak uchopil a třeba Japonci bezvřetenové předení dotáhli, co se automatiky týče, k dokonalosti,“ uvedl Kohoutek.


Stát se o textilky nestará

Manažeři textilních firem si stěžují také na nezájem státu o rozvoj jejich oboru. „Ten nezájem spočívá v tom, že nejsou podpory pro vystavování v zahraničí, že když jde manažer textilky vyjednávat do banky, aby dostal nějaký překlenovací úvěr, tak banka řekne: 'Jo, vy jste z textilu, tak to máte smůlu, textil je neperspektivní,'“ informoval šéfredaktor časopisu TextilŽurnál Michal Korol.

Kde mohou textilky uspět?

Přestože situace českých textilek není nijak růžová, najdou se oblasti, kde se Češi stále dokáží prosadit. Jednou z nich je program tzv. měřenek. „Program měřenek je zajímavý tím, že se míry zákazníka posílají přímo do výroby a tam se zhotoví tak, že se vyhoví individuálním nárokům zákazníka. Je to zajímavé už tím, že to v Evropě moc rozšířené není,“ popsala Dana Hlochová ze Střední průmyslové školy oděvní Praha.

Brokát z Broumova do Afriky

2„K takovým skvostům českého textilního průmyslu, dá-li se to tak říct, patří třeba akciová společnost Veba Broumov. Měli jisté štěstí, že byli ve správných čas na správném místě. Prosadili se jako výrobci afrických brokátů, právě těch materiálů, ze kterých šijí v Africe domorodé kmeny tradiční oděvy. Snad čtvrtina všech afrických žen nosí brokát z Broumova,“ nastínil Korol.


„My vidíme velice světle budoucnost pro oblast, kterou nazýváme technický textil. To jsou výrobky, které vznikají textilními technologiemi, nejsou určené na pult, ale jsou určené pro další průmyslové zpracování. Dneska je takových výrobků celá škála,“ zmínil další perspektivní oblast Kohoutek.

Uplatnit se české textilní firmy mohou ale také v malosériové výrobě. Tam totiž zákazníci očekávají vysokou kvalitu, kterou české textilky podle odborníků určitě mají. Léta totiž stavěly především na řemeslné zručnosti.

Zaměstnanost v textilním průmyslu
Zaměstnanost v textilním průmyslu
Více fotek
  • Zaměstnanost v textilním průmyslu autor: ČT24, zdroj: Asociace textilního a oděvního průmyslu http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1441/144018.jpg
  • Historický textilní stroj autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/168/16741.jpg
  • Africký brokát z textilky Veba autor: Veba, zdroj: Veba http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1441/144016.jpg