Loni se u nás stavělo málo bytů, o 14,3 procenta méně než v roce 2008

Praha - V Česku byla loni podle Českého statistického úřadu zahájena výstavba 37 tisíc bytů, což činí meziročně o 14,3 procenta méně. Poprvé po patnácti letech se tak víc staveb dokončilo než začalo. Počet bytů, jejichž stavba byla zahájena, klesal ve všech čtvrtletích, nejvíce ve druhém a čtvrtém. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek meziročně klesla o 26,4 procenta. Útlum bytové výstavby trvá podle analytika ČSOB Petra Dufka už rok a půl a zveřejněné výsledky tak nejsou překvapením.

Dokončeno bylo v loňském roce 38,5 tisíce bytů, tedy o 0,4 procenta více než v roce 2008, výrazně ale ubylo nových zakázek. S výjimkou třetího čtvrtletí byl nárůst zaznamenán ve všech čtvrtletích.

Leoš Anderle, ředitel developmentu Sekyra Group

„Stavební trh se v loňském roce propadl. Propadl se nikoliv dramaticky, asi o 1 procento, nicméně lze vysledovat, že došlo k poměrně zásadnímu přesunu mezi tím pozemním stavitelstvím a infrastrukturou.“

Video Reportáž Michala Keborta
video

Reportáž Michala Keborta

Reportáž Michala Keborta

19.2.2010

Telefonát analytika ČSOB Petra Dufka

Rozhovor s Libuší Bautzovou

Právě bytová výstavba, která patří do pozemního stavitelství, doplácela podle analytiků na útlum ekonomiky asi nejvíc. Lidé totiž ztráceli zájem o koupi nových bytů.

Za útlum může nízká poptávka

Za útlumem bytové výstavby stojí podle Dufka klesající poptávka po nových bytech. Ta tento efekt způsobuje již rok a půl. „Na vině je jednak boom před minulou změnou daně z přidané hodnoty, která vyhnala čísla bytové výstavby vzhůru, ale v současné době jde pokles nové výstavby především na vrub celkového útlumu ekonomiky,“ uvádí Dufek. „Zvlášť jasný je pokles nové výstavby v bytových domech, což jen dále potvrzuje omezení developerských projektů a částečně i jejich přesun z centra do regionů,“ dodal.

Svaz podnikatelů ve stavebnictví navíc upozorňuje, že podle počtu objednávek mají čeští stavitelé to horší ještě před sebou. V posledním čtvrtletí loňského roku totiž bylo rozestavěno jen kolem 7600 nových bytů. A to je meziroční propad více než o pětinu.

Bytová výstavba v roce 2009
Bytová výstavba v roce 2009