Lidovci slíbili malým obcím lepší příjmy ze státní kasy

Praha – Menší obce se potýkají s nedostatkem peněz a nespravedlivým přerozdělováním daní ze státního rozpočtu. Lidovci proto připravili novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která by měla změnit podmínky pro přidělování peněz ze státní kasy. Především malým obcím má novela zákona přinést celkem 2,4 miliardy korun navíc. Návrh dnes strana představila 350 starostům, které pozvala do Prahy. Více peněz do obecní pokladny může přinést i zdanění hazardu, od kterého si KDU-ČSL slibují až 4 miliardy.

Nespravedlnost, kterou pociťují malé obce v systému přerozdělování daní, lze podle místopředsedy KDU-ČSL Pavela Horáka napravit snížením počtu pásem, podle nichž se daně rozdělují. Nově by tato pásma byla tři namísto dosavadních čtyř a zároveň by se navýšily koeficienty pro jednotlivá pásma. Naopak pravidla, podle kterých dostává peníze Praha, Ostrava, Plzeň a Brno, by měla být podle lidoveckého návrhu zachována.

KDU-ČSL připouští, že by novela odsála z rozpočtu o 2,4 miliardy korun více. Tuto částku ale chce strana hradit z celkových příspěvků státu pro obce ve výši 60 miliard korun.

Krátce před sněmovními volbami představují tento návrh lidovci proto, aby starostové věděli, co mohou od strany očekávat. Reálně s jeho prosazováním počítají až po volbách.