Stát letos přispěje na stavební spoření 13 miliardami

Praha – Necelých 13,3 miliardy korun letos vyplatí ministerstvo financí na podpoře stavebního spoření. Ve srovnání s loňskem stát ušetří zhruba miliardu. Objem státní podpory přitom bude klesat i do budoucna. Loni Češi u stavebních spořitelen uzavřeli přes 575 tisíc smluv, o 18,5 méně než o rok dřív. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

Podpora stavebního spoření se vyplácí zpětně za uplynulý rok. Její celkový objem ale neklesá tak rychle, jak si v minulosti představovali ministři financí. Může za to stále vysoký počet klientů se starými smlouvami, na něž stát vyplácí maximální podporu 4500 korun. Od roku 2004 je přitom maximální podpora 3000 korun ročně.

Celkem měli češi koncem loňského roku uzavřeno 4,93 milionu smluv o stavebním spoření. Spořitelny evidovaly přes 988 tisíc úvěrů, což představuje meziroční nárůst přibližně o dvě procenta. Celkový objem těchto úvěrů vzrostl loni přibližně o 40 miliard korun na celkových 267,5 miliardy korun.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů - z vkladů těch klientů, co si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, půjčují a úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceny peněz na mezibankovním trhu.