Penzijní připojištění už má skoro polovina Čechů

Praha – Na důchod si v Česku spoří bezmála 4,4 milionu lidí. Jen za loňský rok uzavřeli Češi dohromady 187 tisíc smluv o penzijním připojištění. Uvedlo to dnes ministerstvo financí. Tempo růstu penzijního pojištění tak ale ve srovnání s předchozími lety výrazně zpomaluje. Ještě loni bylo uzavřeno přes půl milionu nových penzijních připojištění.

Spolu s tím, jak roste počet uzavřených pojistek, stoupá také objem státních příspěvků, které stát poskytuje ve prospěch účastníků. Loni stát vyplatil přes 5,3 miliardy, což bylo o 260 milionů více než před rokem.

Roste také celkový objem příspěvků účastníků, který za minulý rok činil skoro 23 miliard, tedy o miliardu víc než v předchozím roce. Růst objemu účastnických příspěvků koresponduje s rostoucím počtem penzijních připojištění. Průměrný měsíční příspěvek jednoho účastníka se totiž nezvyšuje, naopak v roce 2009 se dokonce mírně snížil na 443,90 Kč.

Prostřednictvím penzijních fondů za finančního přispění státu se můžou lidé připojistit od roku 1994. Z původních 44 fondů jich ale na trhu zbylo deset.