Velké sportovní akce povzbuzují ekonomiku

Praha - Pořádání velkých sportovních akcí, jakými jsou například olympijské hry, mistrovství světa ve fotbale nebo Formule 1, pozitivně ovlivňuje ekonomický vývoj a přispívá také k lepší výkonnosti veřejné správy. Sportovní akce rovněž urychlují provádění změn a podněcují zájem investorů. Současně s tím, jak stoupá hospodářský vliv významných událostí, roste i zájem měst a zemí o jejich pořádání. Tvrdí to studie společnosti Deloitte.

Velké sportovní akce podle zprávy podporují spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem a občany pořádající země, zvyšují efektivitu vlády a inspirují k novým nápadům například v oblasti ekologické udržitelnosti a aktivního zapojení občanů do veřejného dění. Pořádání akcí celosvětového významu tak začíná patřit mezi nejdůležitější body programů vlád na celém světě. 

Velké sportovní akce urychlují rozvoj pořadatele

„Významné události mohou podnítit rozvoj turistického ruchu, pomoci zkvalitnit infrastrukturu a umožnit posílení pozice hostitelské země. Přesně dané časové termíny, politický zájem a podpora občanů dané země přispívají k urychlení rozvoje a provádění změn, které jinak trvají desetiletí,“ uvedl Greg Pellegrino, vedoucí globální skupiny společnosti Deloitte pro veřejný sektor.


Čína si například podle zprávy pořádáním olympijských her v Pekingu v roce 2008 posílila status ekonomické velmoci. Olympiáda jí zároveň pomohla přilákat nové investice. Trvalý zájem investorů podnítily také olympijské hry v Barceloně v roce 1992. Letní olympijské hry v Londýně, které se uskuteční v roce 2012, chce město využít k podpoře a urychlení rozvoje nového ekonomického centra ve východní části metropole a umožnit tak pokračující expanzi.

Z pořádání velkých sportovních akcí profitují podle zprávy Deloitte i menší země jako Česká republika nebo Slovensko. „Události jako například mistrovství světa v hokeji (2004 v ČR, chystané 2011 na Slovensku) zřetelně přispívají ke zviditelnění země v zahraničí, budování infrastruktury, podpoře sportu nebo rozvoji cestovního ruchu,“ zmínil partner společnosti Deloitte Marián Hudák.

Olympijský stadion Ptačí hnízdo
Olympijský stadion Ptačí hnízdo