ČNB: České banky by odolaly i velkým ekonomickým turbulencím

Praha – Český bankovní sektor zůstává odolný a přestál by i velmi silné šoky, kterým by mohl v následujících dvou letech čelit. Vyplývá to z posledních zátěžových testů České národní banky. Ve všech testech včetně scénáře, který počítá s extrémně špatným a málo pravděpodobným vývojem ekonomiky, by celkově bankovní sektor udržel kapitálovou přiměřenost nad osmi procenty, což je minimum požadované centrální bankou.

„Banky zatím prošly krizí velmi dobře a pro období následujících dvou let jsou v dobré pozici,“ informoval hlavní expert ČNB pro oblast finanční stability Jan Frait. Rizika pro finanční stabilitu České republiky přitom zůstávají podle ČNB i pro následující dva roky vysoká. Hlavní hrozbou je obnovení recese v Evropě a nárůst ztrát bank ze špatných úvěrů. Hrozí i ztráta důvěry trhů ve schopnost vlád financovat rostoucí dluhy.

Český finanční sektor jako celek by se nicméně měl s hrozbami vypořádat. Přesto se najdou banky, které by ztráty z nesplácených úvěrů a slabší provozní zisky mohly uvrhnout do hospodářské ztráty. Akcionáři těchto bank by pak museli posílit jejich kapitál.

Video Telefonát Daniely Písařovicové
video

Telefonát Daniely Písařovicové

„Zahraniční pozorovatelé jsou překvapeni tím, jak málo byl domácí bankovní sektor dosud zasažen globální finanční krizí a následnou recesí,“ podtrhl Frait.

I při nejhorším scénáři by ovšem museli akcionáři dodat nižší objem peněz, než počítala centrální banka v testech loni v červnu. V nejhorším scénáři „Ztráta důvěry“ by musely banky doplnit kapitál ve výši 13 miliard korun. Ve scénáři „Double Dip“ by regulátor požadoval souhrnně navýšení kapitálů o jednu miliardu korun.

Základní scénář odpovídá platné prognóze ekonomického vývoje centrální banky, tedy s růstem ekonomiky letos o 1,4 procenta. Scénář Double Dip počítá s poklesem ekonomiky o 2,3 procenta, posílením kurzu koruny a nízkou inflací i nízkými úrokovými sazbami. Nejhorší scénář - Ztráta důvěry - kombinuje slabý ekonomický růst s nepříznivým vývojem na finančních trzích a ztrátou důvěry investorů ve schopnosti vlád financovat svůj dluh.

Výsledky zátěžových testů, které dnes centrální banka zveřejnila, navazují na hodnocení, které publikovala loni v červnu spolu se Zprávou o finanční stabilitě. Další testy plánuje zveřejnit opět v souvislosti se Zprávou o finanční stabilitě letos v červnu.