Prodej mobilů klesl loni poprvé za osm let

Helsinky – Loni se ve světě prodalo kvůli hospodářské krizi jen 1,2 miliardy mobilních telefonů. Je to o 0,9 procent méně než v roce 2008. Jde o první pokles za osm let. Koncem roku se již situace opět zlepšila. V posledním čtvrtletí prodeje podle průzkumu v Gartneru rostly o 8,3 procenta na 340 milionů telefonů. Za pozitivním trendem, který minulý rok uzavřel, stojí zejména chytré telefony s operačním systémem, ale také ty nejlevnější modely na opačném konci nabídky.

Podíl pěti největších výrobců na trhu se snížil o čtyři procentní body na 75,3 procenta ve prospěch rivalů včetně americké firmy Apple. Její operační systém iPhone OS se dostal na světově třetí pozici, a dostal se tak před konkurenční Microsoft Windows Mobile.

Letos už si prodejci polepší

Letos by se však mělo prodávat přístrojů více. Agentura odhaduje, že se prodej zvýší o 11 až 13 procent. Prodej podpoří lepší ekonomické podmínky společně s nabídkou levných chytrých telefonů. „Prodej se vrátí k nízkému dvoucifernému růstu, ale konkurence bude nadále vytvářet tlak na marže,“ uvedla analytička Carolina Milanesiová z firmy Gartner.

Prodej chytrých telefonů letos podle společnosti Gartner vyskočí o 46 procent. Nejlevnější chytré telefony totiž již nyní stojí pouze něco přes 100 dolarů (zhruba 1 900 korun). Gartner nicméně očekává, že průměrné prodejní ceny mobilů budou letos klesat pomaleji než loni.