Přes milion a čtvrt Čechů mělo loni problémy se splácením

Praha – Problémy se splácením svých dluhů mělo loni milion tři sta tisíc Čechů. Nejvíce neplatičů přitom patřilo do skupiny mladých lidí ve věku do 24 let. Vyplývá to ze statistik společnosti Czech Credit Bureau (CCB), která spravuje bankovní i nebankovní úvěrový registr. Přesto se podle odborníků nezhoršila platební morálka lidí natolik, aby ohrozila stabilitu českých finančních domů. Česko si totiž vede dokonce lépe než většina starých členských zemí Evropské unie.

Lidí, kteří nemají na splátky svých úvěrů, stále přibývá. Stačí se podívat do statistik – přes milion případů, které aktuálně řeší exekutoři, skoro devět set tisíc lidí v databázi neplatičů SOLUS a podle posledních zpráv i víc než milion a čtvrt lidí v bankovním a nebankovním registru. Domácnosti podle bankovního registru dlužily loni celkem 280 miliard korun, podle toho nebankovního dlužily 35 miliard.

Nejrizikovější skupinou jsou mladí lidé do 24 let, což odborníci připisují tomu, že tito lidé mají málo zkušeností. Na splátky také často nemají dlužníci těsně před důchodem. Z toho experti viní nízkou finanční gramotnost. Naopak nejméně rizikovou skupinou na úvěrovém trhu jsou lidé ve věku od 30 do 34 let.

Video Rozhovor s Karlem Kolářem a Michalem Kebortem
video

Rozhovor s Karlem Kolářem a Michalem Kebortem

Rozhovor s Karlem Kolářem a Michalem Kebortem

23.2.2010

Reportáž Daniely Písařovicové a Michala Keborta

„Nejvyšší delikvence je spatřována na úvěrech, které jsou určeny na spotřebu, takže osobní úvěry nebo spotřební úvěry. Na druhou stranu nejmenší delikvence je u úvěrů na hypotéky nebo stavební spoření,“ doplnil výkonný ředitel CCB Petr Kučera.

Podle odborníků mají lidé problémy se splácením obvykle kvůli předlužení. Berou si totiž více úvěrů, než jsou schopni splácet. Bez peněz na splátky se často ocitnou také kvůli tomu, že jsou dlouho bez místa. Domácnosti si sice už zvykly dělat rezervy, ale obvykle jim nevystačí v případě dlouhodobé nezaměstnanosti.

Pokud si někdo půjčuje, měla by mu po zaplacení splátek zůstat alespoň pětina běžných finančních příjmů. Dlužník by se taktéž měl vyhnout společnostem, které se ve své inzerci chlubí tím, že nespolupracují se žádným z úvěrových registrů.