Banky čeká trnitá cesta za ziskem

Praha – Český finanční sektor vyšel z krize poměrně stabilizovaný, pro tuzemské banky však zůstanou v následujícím období problémem špatné úvěry. Také cesta za ziskem bude pro banky složitější než dříve. Na dnešním setkání s novináři to uvedli představitelé společnosti Deloitte.

Ředitel v oddělení Deloitte Consulting Patrik Horný:

„České banky mají potenciál na to, aby byly lídry v inovacích. Pokud se jim podaří zmobilizovat vlastní inovační schopnosti a chuť k jednoduchosti, otevře se prostor i pro zlevňování bankovních služeb.“

„Ačkoliv zprávy zatím vyvolávají smíšené dojmy, nejpravděpodobnějším vývojem zůstává postupné oživení. Finanční sektor vyšel z krize poměrně stabilizovaný, schopnost generovat zisky ale zůstává omezená,“ uvedl ředitel oddělení Deloitte Consulting Luděk Niedermayer. 

Kromě vyšších nákladů na rezervy a opravné položky, rostoucích požadavků na kapitál a vyšších nákladů spojených s regulací, budou podle Niedermayera muset banky zohlednit také celkové zmenšení ekonomiky a nemožnost kompenzovat výpadky příjmů na dalších trzích. „Na druhou stranu ale krize pročistila pracovní trh, vytvořila tlak na revizi příliš drahých procesů a nasazení nových levných produktů,“ dodal.

Podle společnosti Deloitte nyní přišel čas ke zjednodušení a inovaci bankovních a procesů, což by mohlo některé bankovní služby zlevnit.

Podle Niedermayera bude celkovou ekonomickou situaci v zemi do budoucna komplikovat vysoký schodek veřejných financí, který bude mít citelně negativní dopad na překonání recese. Český pracovní trh bude podle něj nadále slabý, ekonomiku výrazně nepodpoří ani spotřeba domácností a velký optimismus nenabízí ani poslední signály z politické sféry.

Přejít na euro by prý byla nejefektivnější strategie

Rychlý přechod na euro by podle Niedermayera byl pro ČR tou nejefektivnější strategií. „Pokud by koruna při pozitivním ekonomickém vývoji posilovala, bylo by to pro českou ekonomiku optimální. K ničemu takovému ale nikdy nedošlo a místo toho, aby koruna stabilizovala ekonomiku, ji spíše rozkmitávala,“ uzavřel Niedermayer.

Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
Více fotek
  • Luděk Niedermayer autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/914/91373.jpg
  • Peníze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1424/142327.jpg