Visegrádská čtyřka vyzvala EU ke snížení závislosti na Rusku

Budapešť - Maďarská metropole dnes hostila schůzku předsedů vlád zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Hlavním tématem premiérského setkání byla energetická bezpečnost a cesty k rozrůznění dodavatelů nerostných surovin, zejména ropy a plynu. V souvislosti s tím český premiér Jan Fischer ještě před začátkem summitu vyzval k omezení závislosti na Rusku jako jediném dodavateli těchto zdrojů pro středoevropské země. Na tomtéž se během jednání shodli i všichni zúčastnění.

Summitu se kromě premiérů zemí Visegrádské čtyřky zúčastnili zástupci Bulharska, Chorvatska, Srbska či Rumunska. V závěrečném dokumentu potvrdili své odhodlání usilovat o diverzifikaci energetických zdrojů. Nejčastěji skloňovaným byl projekt plynovodu Nabucco, který má přivést plyn do Evropy z oblasti Kaspického moře přes Turecko a snížit tak závislost na Rusku. Tím by měla být dosažena energetická bezpečnost regionu.

Maďarský premiér Gordon Bajnai výsledek dnešní schůzky označil za jasný signál Bruselu, ale i dalším státům, že unie nesmí zůstat závislá jen na jednom dodavateli. „Myslíme si, že Evropa by měla mít silnější plánování a kooperaci v energetické politice,“ řekl Bajnai. „Diverzifikace zdrojů je pro energetickou bezpečnost klíčová,“ dodal Fischer. Zástupci EU tuto výzvu kvitovali.

Video Vstup Ladislava Kerekeše
video

Vstup Ladislava Kerekeše

Podle maďarského premiéra je důležité, aby země, které se zúčastnily dnešního summitu, vylepšily své možnosti skladování plynu a vzájemně propojily svou energetickou infrastrukturu. Chtějí tím předejít situacím, jako byla loňská plynová krize, kdy se kvůli rusko-ukrajinskému sporu o dodávkách plynu ocitla řada zemí ve střední a východní Evropě bez této suroviny.

Návrh na prodloužení plynovodu Nabucco
Návrh na prodloužení plynovodu Nabucco