Summitu se kromě premiérů zemí Visegrádské čtyřky zúčastnili zástupci Bulharska, Chorvatska, Srbska či Rumunska. V závěrečném dokumentu potvrdili své odhodlání usilovat o diverzifikaci energetických zdrojů. Nejčastěji skloňovaným byl projekt plynovodu Nabucco, který má přivést plyn do Evropy z oblasti Kaspického moře přes Turecko a snížit tak závislost na Rusku. Tím by měla být dosažena energetická bezpečnost regionu.
Maďarský premiér Gordon Bajnai výsledek dnešní schůzky označil za jasný signál Bruselu, ale i dalším státům, že unie nesmí zůstat závislá jen na jednom dodavateli. „Myslíme si, že Evropa by měla mít silnější plánování a kooperaci v energetické politice,“ řekl Bajnai. „Diverzifikace zdrojů je pro energetickou bezpečnost klíčová,“ dodal Fischer. Zástupci EU tuto výzvu kvitovali.

Vstup Ladislava Kerekeše
Podle maďarského premiéra je důležité, aby země, které se zúčastnily dnešního summitu, vylepšily své možnosti skladování plynu a vzájemně propojily svou energetickou infrastrukturu. Chtějí tím předejít situacím, jako byla loňská plynová krize, kdy se kvůli rusko-ukrajinskému sporu o dodávkách plynu ocitla řada zemí ve střední a východní Evropě bez této suroviny.
