Slováci znovu protestují proti mýtu

Bratislava - Slovenští autodopravci chtějí odpoledne znovu protestovat proti systému elektronického mýtného. Setkání v Bratislavě organizuje Slovenská unie autodopravců. Podle ní ale bude protest klidný - žádné silnice prozatím blokovat nechtějí. Dopravcům stále vadí nový systém elektronického výběru mýtného. Ten Slovensko zavedlo pro vozidla nad 3,5 tuny od začátku roku. Dopravci se bouří i přesto že premiér Robert Fico už řidičům částečně ustoupil. Pozastavil totiž výběr mýtného na silnicích první třídy.

„Oprávněnost stávky byla potvrzena odložením mýta na silnicích první třídy, zároveň tím byla prokázána jeho nepřipravenost a nefunkčnost,“ prohlásil Jaroslav Poláček, člen organizačního výboru UNAS. Dopravci si stěžují i na násilné praktiky policie během blokád silnic. Někteří z řidičů také tvrdí, že kvůli účasti na protestech přišli o práci. „Máme indicie, že dochází prostřednictvím státních i soukromých společností k vydírání dopravců, aby se nezúčastnili protestu,“ podotkl Poláček.

Slovenská vláda i ministerstvo dopravy zatím dopravcům ustupují. Kromě snížení spotřební daně z nafty zmírnily pokuty za špatné nastavení palubní jednotky. Zrušily i povinnost zaplatit za úsek, který automobily neprojedou celý.

Video Reportáž Pavla Štrunce
video

Reportáž Pavla Štrunce