Exministr financí odpustil známému Paroubka několikamilionovou daň

Praha – Časopis Týden dnes zveřejnil informaci, že sociálnědemokratický ministr financí Bohumil Sobotka v loňském roce odpustil Vlastimilu Dvořákovi mnohamilionovou daň z příjmu. Dvořák je mimo jiné vlastníkem hotelu Esplande v Mariánských Lázních, kde se konal svatební obřad Jiřího Paroubka.

Jiří Paroubek tvrdí, že o rozhodnutí berních úřadů a ministerstva neměl nejmenší tušení. Stát měl Dvořákovi odpustit 26 milionů korun, tehdejší ministr financí Sobotka svůj krok hájí tím, že jednal pouze na základě doporučení daňové správy.

Někteří zástupci vlády jsou k podobnému jednání kritičtí, současný ministr financí Miroslav Kalousek ale říká, že by jednal stejně a že rozhodnutí proběhlo zcela v souladu se zákonem.

Některým lidem skutečně stát vyměří daň chybně nebo vzniknou nesrovnalosti při výkladu předpisů, což měl být i případ Vlastimila Dvořáka. „Vzhledem k nízké legislativní úrovni českého daňového práva jsou nesrovnalosti při uplatňování daňových zákonů časté,“ tvrdí daňový poradce Jakub Hajdučík.

Úřady ale váže paragraf o mlčenlivosti, nesmí prozradit, kolika lidem přesně a proč daně odpustily. Podle Kalouska ministr řeší desítky případů, stovky pak jeho podřízení.

Velkou vlnu odpouštění daní vyvolaly například povodně v roce 2002, kdy mnoho firem nemohlo, a ne vlastní vinou, řádně platit.