Vodní záchranné službě hrozí, že zanikne

Praha - Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZSČČK) se obává, že v příštím roce zanikne. Občanské sdružení VZSČČK bylo dosud financováno ministerstvem zdravotnictví a částečně z rozpočtu ministerstev školství a vnitra. Ministerstvo zdravotnictví ale dotace pro rok 2008 zastavilo. Lidem koupajícím se na slapské, lipenské nebo orlické přehradě by se tak příští rok mohlo stát, že k nim v případě nouze po vodě rychlá pomoc nepřijede.

VZSČČK by na zabezpečení provozu a nejnutnější opravy techniky v roce 2008 potřebovala zhruba 10 milionů. „Není to na platy a investice, máme jen dva placené pracovníky v sekretariátu. Ostatní členové slouží zdarma ve svém volném čase,“ uvedl prezident vodních záchranářů Jiří Magasanik. Pokud peníze nedostane, vodní záchranná služba zřejmě v České republice skončí.

„Nemáme prostředky na nákup benzínu do motorových člunů ani peníze na opravy člunů a veškeré techniky,“ dodal Magasanik. „Jestliže se nepodaří státu vyřešit tuto situaci a nezajistí peníze pro činnost vodní záchranné služby, tak jsou podle mého názoru ohroženy životy lidí,“ varuje. Podle předsedy sdružení záchranářů z Ústí nad Labem Josefa Švece zastavení dotací znamená existenci záchranářů maximálně do května 2008.

Magasanik vidí řešení současné situace na příkladu horské služby. „Při ministerstvu pro místní rozvoj by se zřídila obecně prospěšná společnost přímo napojená na státní rozpočet. Vedle toho by existovalo občanské sdružení, které by bylo stejně jako u horské služby praktickým vykonavatelem záchranářské činnosti,“ vysvětlil Magasanik s tím, že nejlepším řešením by ale bylo přijetí zákona o nezdravotních záchranných službách, které by financoval stát. Problémem podle ředitele rovněž je, že právní řád České republiky nestanovuje, kdo je za bezpečnost na veřejných vodních plochách zodpovědný. S ministerstvem už záchranáři zahájili jednání, po odstoupení Jiřího Čunka ale bylo přerušeno.

VZSČČK má kolem 2200 členů sdružených ve zhruba 50 místních skupinách. Její členové zajišťují záchranářskou činnost na veřejných vodních plochách, například na přehradách Lipno, Slapy a Slezská Harta. V roce 2006 ošetřili záchranáři téměř 6500 lidí.