Vnitro našlo v krajských poplatcích nedostatky, říká odvolaný náměstek

Praha – Ministerstvo vnitra podle bývalého ministerského náměstka Zdeňka Zajíčka disponuje ucelenou analýzou, která usvědčuje kraje z nedostatečného ošetření postupů při proplácení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Za nedostatečné řešení této problematiky jej přitom kritizoval jeho nadřízený, ministr Martin Pecina, který také rozdělil Zajíčkovu agendu. V důsledku těchto personálních kroků Zajíček ze své funkce odstoupil. V Interview ČT24 Pecinovu kritiku za nečinnost odmítl a vyzval ministerstvo, aby analýzu o poplatcích zveřejnilo.

„V okamžiku, kdy vláda uložila ministerstvu vnitra zahájit analýzu postupu krajů při zpětné úhradě poplatků, začalo ministerstvo pracovat. Byl zpracován ucelený materiál a stálo by za to, aby byl zveřejněn,“ řekl pro Českou televizi Zajíček. „Jsem přesvědčen o tom, že v době, kdy jsem byl náměstkem, byl závěr šetření zpracován a bylo možné podle něj postupovat. Byl relativně jednoznačný. Objevovaly se (v něm) nedostatky v postupu krajů při zpětném proplácení regulačních poplatků,“ dodal bývalý náměstek za občanské demokraty.

Zajíček: Na poplatky je analýza - Pecina: Poplatky ležely ladem

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Administrativní otázky krajů, mezi něž patří i následné hrazení poplatků, které zavedla sociálnědemokratická hejtmanství, spadají pod vnitro. Podle dřívějšího prohlášení ministra vnitra Martina Peciny, kterého do funkce v úřednické vládě nominovala právě ČSSD, však celá problematika před jeho nástupem do funkce ležela ladem. „Do mého příchodu na ministerstvo se v té věci nestalo vůbec nic. To byla přesně typická agenda, kterou měl řešit pan náměstek Zajíček - a neřešil ji,“ řekl ministr k celé problematice pro Český rozhlas začátkem měsíce. Proto také Zajíčka celé problematiky včetně řešení analýzy zbavil.

Ministr vnitra Zajíčkovy pravomoci rozdělil do dvou oblastí. Novým náměstkem pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví se stane Richard Nouza, Zajíčkovi měla zůstat pouze informatika. Ten s tím ale nesouhlasil a raději rezignoval. To vyvolalo nelibost v řadách občanské demokracie (Zajíček byl na vnitru jejím reprezentantem). Podle ODS Martin Pecina svými personálními kroky překročil pravomoci úřednické vlády, a strana proto žádala jeho rezignaci. Od tohoto požadavku ustoupila v pátek při jednání o mandátu Fischerova apolitického kabinetu.