Vyvedení Marťanů z mítinku ČSSD je přestupek

Litoměřice – Vyvedení mladíků převlečených za Marťany z květnového předvolebního mítinku ČSSD v Litoměřicích je přestupek. K takovému závěru dospěla policie, která se případem zabývala a teď ho k vyřízení předala litoměřické radnici. Aktivním účastníkem incidentu přitom byl i městský strážník a člen ČSSD František Kirchner. Za tehdejší počínání mu hrozí třítisícová pokuta.

Ze socialistického mítinku před volbami do Evropského parlamentu 25. května skupinka příznivců sociální demokracie hrubě vystrčila dva mladíky převlečené za Marťany. Aktivně si počínal hlavně strážník a sociální demokrat Kirchner. „Tam šlo akorát o to, aby se vlastně zamezilo tomu, aby ti dotyční, co tam byli, nějakým způsobem neohrožovali okolí,“ vysvětluje nyní své chování Kirchner. Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč to však vidí trochu jinak: „V tu dobu byl strážník v civilu, tedy nebyl ve službě, nicméně v každém případě považuji tento zákrok za velice nevhodný.“ 

Policie případ vyšetřovala na základě trestního oznámení aktivisty Stanislava Pence a dospěla k závěru, že trestný čin sice Kirchner nespáchal, přestupek ale ano. O trestu měla rozhodnout litoměřická radnice, protože ale strážníka zaměstnává, chce se vyhnout podezření z podjatosti. Vedení litoměřické radnice tak požádá krajský úřad v Ústí nad Labem, aby projednání přestupku přidělil jinam. V úvahu připadá některé ze sousedních měst – nejspíše Lovosice nebo Roudnice nad Labem.

Video Reportáž Roberta Maleckého
video

Reportáž Roberta Maleckého

ČSSD se od jednání svých členů distancovala, odmítla rovněž, že byli najatí jako ochranka mítinku. „Ti pánové tam byli na základě své vlastní iniciativy a i podle toho se tak chovali,“ uvedl předseda Krajského výkonného výboru ústecké ČSSD Petr Benda. Násilnosti na mítincích ČSSD vyvrcholily 27. května na pražském Andělu. Policie kvůli tomu obvinila jednoho člověka z útoku na veřejného činitele, dalších 15 lidí pak spáchalo přestupky.