Usmiřovací mise mezi ČR a USA - příští pátek přijede Biden

Washington/Praha - Americký viceprezident Joe Biden navštíví v pátek 23. Českou republiku. Napsala to dnešní Mladá fronta DNES. České ministerstvo zahraničí ještě datum návštěvy oficiálně nepotvrdilo. O Bidenově cestě se mluví jako o usmiřovací misi. Plánovat se totiž začala hned poté, co Američané oznámili, že ustupují od záměru vybudovat v Česku a Polsku systém protiraketové obrany. Biden má v Praze jednat také o budoucí vojenské spolupráci obou zemí.

„Druhý muž USA“ Biden zavítá během své evropské cesty i do Polska a Rumunska. V Praze by se měl sejít jak s premiérem Janem Fischerem, tak prezidentem Václavem Klausem. Navíc se chce setkat i s významnými představiteli politické sféry a občanské společnosti. 

Do Česka Biden přicestuje půl roku po americkém prezidentovi Baracku Obamovi a bude zřejmě uhlazovat česko-americké vztahy, které jsou po zrušení výstavby radaru v Brdech poněkud napjatější. Vytvoření protiraketového štítu ve střední Evropě prosazovala minulá Bushova administrativa, která také vyjednala s Čechy i příslušné smlouvy. Obama a jeho lidé ale tento plán přehodnotili a také český parlament dohody s Američany neratifikoval.   

Kromě toho by Biden v Praze mohl jednat o využití amerických stíhaček v české armádě. Pronájem švédských Gripenů totiž za pár let skončí a ministerstvo obrany se bude rozhodovat o dalších možnostech.