17. listopad 2009 – demonstraci po 20 letech zakončí koncert na Národní třídě

Praha - Přesně po dvaceti letech se v centru Prahy uskuteční pochod z Albertova na Národní třídu. Nicméně tentokrát pochod dozajista neskončí brutálním policejném zásahem, ale koncertem „20 let bez opony“. S nápadem přišli pořadatelé ze společnosti Opona. Plánují spíše důstojnou připomínku než přesnou rekonstrukci tehdejší události. Sraz bude na Albertově v 15 hodin. Tehdy v roce 1989 vyšli studenti zhruba o hodinu později, ale pořadatelé by rádi, aby připomínková akce začala již odpoledne. Vzpomínek na 17. listopad 1989 se mají zúčastnit například bývalý studentský vůdce, dnes šéf společnosti Člověk v tísni, Šimon Pánek nebo Tomáš Klvaňa, který měl na starosti vládní kampaň o radaru v Brdech. Pavla Kantnerová ze společnosti Opona ale doufá, že původních účastníků pochodu bude mnohem více.

20 LET BEZ OPONY
(17. listopad 2009, Praha)

Cílem projektu je veřejné poděkování současné mladé generace nezatížené totalitou za možnost a příležitost žít v demokratické zemi. „Novodobá historie Evropy a samozřejmě Česka, potažmo Československa, přeci pro vývoj dnešní generace naší společnosti nejpodstatnější,“ zdůraznil předseda správní rady a zakládající člen Opony Marek Vocel.

Na Národní třídě účastníci pochodu zhlédnou multimediální představení na téma „Pád opony“, když za Národním divadlem symbolicky spadne Železná opona. Na závěr kolem 18 hodiny začne rockový koncert „20 let bez opony“, kterého se zúčastní jak přední mladí umělci, kteří si z doby totality pamatují jen málo, tak starší hudebníci, kteří tvořili za komunistického režimu a museli se před ním v různé míře ohýbat. Vystoupí tak například Vladimír Mišík, Vlasta Třešňák, Vladimír Merta, Jaroslav Hutka, Michal Ambrož, z mladší generace pak Dan Bárta, PSH nebo James Cole. Všechny zpěváky doprovodí skupina Monkey Business.

David Gaydečka z Opony:

„Cílem není organizovat politickou akci, která by podporovala nějaký konkrétní politický subjekt nebo směr, na druhou stranu nepolitická akce to není také, protože se týká důležitého zlomu ve vývoji politické situace ve východní Evropě. Z našeho pohledu jde zároveň o akci uměleckou.“

0

Pochod po stopách 17. listopadu

Koncertu bude od 15.00 hod. předcházet program na Albertově, kde před 20 lety 17. listopadu 1989 začal definitivní pád komunistického režimu v Československu. „Krátký komponovaný program seznámí účastníky s tím, co si o demokracii a 20. výročí myslí dnešní generace i tehdejší účastníci pochodu. Pozveme i některé představitelé států, kde demokracie ještě není zaběhnutá,“ řekl ČT Vocel.

Do oslav se zapojí i Česká televize. 17. listopadu bude vysílat sedmihodinovou rekonstrukci událostí 17. listopadu 1989 s názvem „Albertov 16:00“. Na ní pak naváže přenos koncertu 20 let bez opony.

V symbolickém pochodu z Albertova do centra hlavního města projdou účastníci klíčovými místy 17. listopadu. Z Albertova se lidé vydají průvodem na Vyšehrad, povede ho jako moderátor herec Jiří Laštovka. Pak zamíří na křižovatku Na Slupi, kde se 17. listopadu 1989 odehrál první střet s policií. Dál půjde Trojickou ulicí na nábřeží a po něm až na Palackého náměstí. Tady se budou promítat projevy někdejších komunistických politiků, například Miloše Jakeše nebo Miroslava Štěpána. Na Národní třídu průvod dorazí mezi 17:00 a 18:00.

Občanské fórum
Občanské fórum
Více fotek
  • Občanské fórum autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/529/52817.jpg
  • Připomínka obětí listopadu 1989 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/529/52816.jpg