Noční vlaky CityNightLine v příštím roce nezdraží

Praha/Berlín – Cestování nočními vlaky po západní Evropě nebude příští rok dražší než letos. Spoje kategorie CityNightLine (CNL), které jezdí zejména v Německu a Švýcarsku a zajíždějí také do Francie, Dánska, Česka a Itálie, se dočkají pouze minimálních změn také ve svých trasách a jízdních řádech. Na české území nadále povedou dvě linky CityNightLine, a to Praha–Amsterdam a Praha – Frankfurt – Curych.

S počátkem letošního jízdního řádu zdražily příplatky, které je nutné zaplatit ve vlacích CNL za sedadlo, lehátko či lůžko, zdražily vesměs o jedno euro. Tentokrát se s novým jízdním řádem, který bude platit od 13. prosince, ceny nezmění. Jízdenka s rezervací místa k sezení v kupé tak bude nadále stát 43 eur, sklopná sedačka v tzv. sleeperettě 49 eur, za kupé v lůžkovém voze vybavené sprchou a toaletou dá cestující nejméně 109 eur. Cestující, kteří si koupí jízdenku samostatně, zaplatí pouze za rezervaci míst, jejich cena se rovněž nezměnila.

Vlaky CityNightLine jsou výhradně noční spoje, které jezdí zhruba mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bez zastávky. Večer je možné pouze nastupovat, ráno zastavují vlaky výhradně pro výstup. Původně samostatnou firmu, v níž měly podíl železniční společnosti z Německa, Švýcarska, Rakouska a Nizozemska, koupily v roce 2007 Německé dráhy a v současnosti zajišťují jejich provoz. Na spojích z Prahy i na několika dalších je ale možné setkat se i s moderními lůžkovými vagony, které německému dopravci pronajímají České dráhy.