Armáda nakoupí obrněné vozy Iveco za 2 miliardy

Praha – Česká republika spolu se Slovenskem koupí na 130 lehkých obrněných vozů italské značky Iveco. Česko přijme 90 vozidel za předpokládanou celkovou sumu 2 miliardy korun, Slovensko nakoupí dalších 40. Transakce by měla proběhnout bez vyhlášení výběrového řízení. Informaci o plánovaném nákupu dnes uvedl ministr obrany Martin Barták na jednání s armádním výborem sněmovny. Hlavním důvodem je podle ministra spokojenost s tímto typem vozidel, která se osvědčila při misích v Afghánistánu.

"S vozidly panuje spokojenost. V misi v Afghánistánu jsme na ně
zaregistrovali tři útoky. Vozy byly sice poškozeny, ale nedošlo k žádným
ztrátám na životech převážených vojáků, což je nejdůležitější," řekl Barták. Ministerstvo obchod připravuje bez výběrového řízení. Důvodem je podle
ministra rychlost dodávky. Nákup chce realizovat ve dvou etapách. V první vojáci převezmou 60 vozů, ve druhé pak zbývajících 30.

Mise budou schvalovány s dvouletým výhledem

Video Události, komentáře o české armádě
video

Události, komentáře o české armádě

Události, komentáře o české armádě

UK - 15.10.09

Vstup Karla Rožánka

Do Afghánistánu by se měla vrátit polní nemocnice

Zahraniční mise by navíc měla armáda nově plánovat na dva roky s výhledem na další rok místo nynějšího jednoletého období. Podle Bartáka by to snížilo náklady, vojáci by měli čas na přípravu a české plány by dopředu znali spojenci. Sněmovní branný výbor vzal informaci ministra o chystaném novém způsobu plánování na vědomí. Plánování na delší dobu by podle Bartáka znamenalo to, že „tabulkové“ počty vojáků pro jednotlivé mise by byly vyšší než skutečnost. Mandát pro mise by byl obecnější. „Ministerstvo obrany by mělo odpovědnost, že mandát bude využíván zodpovědně,“ řekl ministr obrany.

Změnu Barták zdůvodnil například tím, že nákup služeb na delší dobu je výhodnější. Vojáci se musejí na mise připravit, například nechat se očkovat, což podle ministra nelze dělat ze dne na den. Operace jsou navíc mnohonárodního charakteru, spojenci musí mít možnost znát dlouhodobější plány jednotlivých zemí, dodal Barták.

Cílem českých kontingentů je nadále Kosovo a Afghánistán

Šéf armádního resortu zdůraznil, že armáda nechystá v misích žádné překvapení. Hodlá se stále soustředit na Kosovo a Afghánistán. „Díky mezinárodní přítomnosti je bezpečnostní prostředí v Kosovu stabilnější,“ uvedl Barták. Severoatlantická aliance podle něho uvažuje o změně mise KFOR, z nynějších celkem asi 12 500 vojáků by jejich počet mohl v polovině roku klesnout na 2 250. Český kontingent může letos čítat do 550 vojáků, armáda by se změně přizpůsobila.

V Afghánistánu by měl nadále podle ministra působit rekonstrukční tým, Češi by se měli podílet i v letech 2011 až 2013 na výcviku místních ozbrojených složek. Cvičit by měli také personál vrtulníkové základny. Česko by se mělo nadále podílet na ochraně vzdušného prostoru některých členských států NATO, být v silách rychlé reakce EU. Čeští experti by se také měli účastnit některých dalších misí.

Mise českých vojáků
Mise českých vojáků
Více fotek
  • Mise českých vojáků autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/593/59210.jpg
  • Čeští vojáci na hlídce autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1077/107694.jpg