Sníh a vítr způsobily kalamitu - lidé jsou bez proudu, vlaky stojí

Praha – Česko zasáhla sněhová kalamita. V řadě měst a obcí nejde proud, popadané stromy komplikují dopravu na silnici i železnici, uzavřeno je dvanáct úseků podhorských a horských tratí. Nejhorší situace panuje na severovýchodě Čech a Moravy. Odstraňování stromů a opravy přetrhaných vedení potrvají zřejmě do večera. Kvůli kalamitě od včerejšího večera zaznamenali hasiči téměř 500 výjezdů. ČEZ kvůli poruchám vyhlásil v devíti okresech kalamitní stav, silničáři pak kalamitu vyhlásili na Vsetínsku a Jesenicku, bez proudu do rána zůstane 40 000 domácností. Na pokraji kalamitního stavu je Jablonec nad Nisou. Nefunguje tam teplárna a hrozí uzavření škol. V Krkonoších a Jeseníkách hrozí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

Energetická společnost ČEZ kvůli poruchám po sněžení a větru vyhlásila kalamitu v devíti okresech – na Liberecku a Jablonecku, v Jesenicku, Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Vsetínsku, Šumpersku, Rychnovsku a na Ústeckoorlicku. Přes pokračující opravy je bez proudu stále asi 40 tisíc odběratelů, nejvíce v Libereckém kraji, kde byl vysoký počet nefunkčních trafostanic. Velmi špatná je situace v Jablonci nad Nisou, který je kvůli počasí od rána bez tepla, resp. teplé vody, proto se nyní energetici soustředí především na zprovoznění teplárny. Na opravách energetické sítě pracuje v celé republice asi 1 500 lidí. Práci ale komplikuje špatný přístup k rozvodům, poryvy větru a sněžení.

Kvůli sněhu mají silničáři, energetici i železničáři nejvíc starostí v horských oblastech od Libereckého kraje až po Moravskoshlezský a Zlínský kraj. Kvůli popadaným stromům a přívalu nového sněhu jsou na mnoha místech uzavřeny silnice. Počasí si zatím nevyžádalo zranění. Hasiči ale radí, aby řidiči do hor raději vůbec nevyjížděli.

Video Události, komentáře o sněhové kalamitě
video

Události, komentáře o sněhové kalamitě

Události, komentáře o sněhové kalamitě

UK - 15.10.09

Sněhová kalamita

Na Bruntálsku spadlé stromy zastavily dopravu na silnici spojující Vrbno s Pustou Rudnou. Na Vsetínsku je zcela uzavřena komunikace z Hutiska-Solance na Velké Karlovice. Silnice II. třídy na Rejvíz na Jesenicku je rovněž neprůjezdná podobně jako silnice na Videlský kříž. Kritická je i situace na Rychnovsku, kde jsou kvůli popadaným stromům uzavřené tři silnice. Plné ruce práce mají se sněhem také silničáři na Chomutovsku, Teplicku a Ústecku. Sněhové jazyky trápí řidiče a silničáře v Pardubickém kraji, zvláště na Hlinecku a Orlickoústecku. Hlavní silniční tah I/35 z Hradce Králové na Olomouc u Moravské Třebové bude nejméně do pátečního dopoledne neprůjezdný. Na dálnici D1 se přes den staly desítky nehod. Dálnice je přes špatné počasí průjezdná, silničáři ovšem vyzývají k opatrnosti. Kvůli pokusům řidičů objet kolony jsou také ucpané souběžné silnice, kde auta uvízla.

Do Libereckého kraje nejezděte, pokud nemusíte

V Libereckém kraji místy napadlo až 30 centimetrů sněhu. Silnice I. třídy z Liberce na Děčín je od časného ráno neprůjezdná v úseku mezi Novým Borem a Kamenický Šenovem i ve směru z České Kamenice do Kamenického Šenova. Na rychlostní silnici R35 z Liberce do Turnova také čekají na řidiče velké problémy a stejná situace je i na silnici I/10 z Tanvaldu do Harrachova. Silničáři vyzývají řidiče, aby do Libereckého kraje vůbec nevjížděli.


Situace na železnici

  • Liberecký kraj: vlaky nejezdí na trati 036 v úsecích Jablonec–Smržovka a Tanvald–Harrachov, 039 mezi Frýdlantem v Čechách a Jindřichovicemi pod Smrkem a 034 Josefův Důl – Smržovka
  • Královéhradecký kraj: uzavřena trať 023 Vamberk – Rokytnice v Orlických horách
  • Pardubický kraj: uzavřena trať 025 Hanušovice–Dolní Lipka
  • Olomoucký kraj: vlaky nejezdí na trati 294 z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem
  • Zlínský kraj: uzavřena trať 280 Horní Lideč – Střelná

České dráhy doporučují cestujícím se před cestou obrátit na telefonní linku 840 112 113 a zjistit aktuální stav. Informace o omezeních jízdy vlaků lze najít i na jejich webových stránkách.


Na dnešní den hlásí Český hydrometeorologický ústav zataženo, sněžení, v polohách pod 400 metrů déšť nebo déšť se sněhem, na horách trvalejší sněžení. Meteorologové varují před sněhovými jazyky v polohách nad 600 metrů, na horách se mohou tvořit i závěje. Hasiči radí, aby řidiči do hor raději vůbec nevyjížděli.