Kindl měl za arbitráž s Diag Human dostat deset milionů

Praha - Bývalý plzeňský proděkan Milan Kindl a další dva členové rozhodčího senátu měli za přezkum nálezu v arbitráži České republiky a společností Diag Human každý dostat deset milionů korun. Uvedlo to dnešní Právo. Kromě Kindla je v komisi šéf Hospodářské komory a pražský zastupitel za ODS Petr Kužel (Kindlův student) a švýcarský rozhodce Damian Della Ca. Vzhledem k současným aférám kolem Kindla a právnické fakulty plzeňské univerzity ale částka už prý nemusí být aktuální.

Přezkumný rozhodčí senát byl ustaven loni v létě, po prohře ČR v původní arbitráži s Diag Human, a dodnes se případu zřejmě ani nezačal pořádně věnovat. Rozhodci v předchozím tříčlenném senátu, kteří se kauzou zmařených obchodů s krevní plazmou zabývali přes deset let, si za to podle Práva mezi sebou rozdělili asi 250 000 korun.

Kindl je zapojený do problémů na Fakultě právnické Západočeské univerzity, které začaly plagiátorskou aférou. Později se objevily pochybnosti o tom, zda bylo studium na plzeňských právech standardní. Kindl se kvůli aféře vzdal funkce proděkana a ke konci října prý školu zcela opustí. Ministerstvo školství se rozhodlo podat kvůli aféře trestní oznámení.

Třináct let trvající arbitráž s firmou Diag Human majitele bechyňského zámku Josefa Šťávy je pravděpodobně nejdelším obchodním sporem v dějinách Česka. Loni v srpnu první rozhodčí senát vynesl konečný nález, podle něhož musí stát Šťávu odškodnit téměř devíti miliardami korun kvůli tomu, že ho ministerstvo zdravotnictví v první polovině 90. let vyhnalo z trhu a zničilo jeho lukrativní obchody s krevní plazmou. Od loňského verdiktu přibyly k částce určené rozhodci úroky za více než 400 milionů korun, informuje deník.

Stát prohrál arbitráž s firmou Diag Human
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24