Skandály na univerzitách pokračují - na VŠE se musely péct bábovky

Praha - Plzeňská práva zřejmě nejsou jedinou černou vránou mezi českými vysokými školami. Mladá fronta DNES totiž poukázala na další skandál - na pražské Vysoké škole ekonomické musely studentky, pokud chtěly složit zkoušku, dělat pedagogovi různé služby. Vařit, nakupovat, péct, uklízet nebo hrát karty. Když vyhrály, mohly k opravné zkoušce. Skandál se týká národohospodářské fakulty.

„Třeba byste si se mnou mohla zahrát poker nebo upéci buchtu, co říkáte, kolegyně,“ popisuje jedna ze studentek zápočet u asistenta Jana Vorlíčka. Vorlíček, který fakultu musel opustit, se brání, že šlo o správný princip motivace studentů. Až posléze připustil, že jeho chování je obtížně vysvětlitelné. Peníze prý ale nepřijal.

Vedení fakulty sice Vorlíčka přimělo k odchodu, podle výpovědí studentek ale muselo o podivných praktikách asistenta delší dobu vědět a snažilo se věc ututlat. Když si jedna ze studentek stěžovala, nabyla dojmu, že je považována za nepohodlnou kverulantku. Děkan Jiří Schwarz ale tvrdí, že Vorlíčkovo chování nekryl a zvažuje, že se studentům za asistentovo chování dodatečně omluví. Rodina jedné studentky na něj navíc podává trestní oznámení.