Stehlíka a Pejpu čeká kvůli kladenským hutím soud

Praha - Krajský soud v Praze obdržel obžalobu na Marko Stehlíka a Luboše Pejpu kvůli jejich působení v kladenských hutích. Žalobci je viní ze zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle policie způsobili škodu zhruba 200 milionů korun. Hrozí jim až 12 let vězení. Hlavní líčení podle pracovnice soudu zřejmě v nejbližší době nezačne kvůli rozsáhlosti spisu. Za transakce kolem bývalé společnosti Poldi Ocel byl stíhán i Stehlíkův otec Vladimír, v červnu loňského roku ale žalobce trestní stíhání někdejšího šéfa kladenských hutí přerušil. Pro těžkou chorobu jej totiž nelze postavit před soud.

Policie viní muže z toho, že neodvedli 25 milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Klade jim za vinu také to, že poskytovali své firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů korun. Další škoda za zhruba 113 milionů korun vznikla podle policie kvůli neoprávněnému vložení majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel.

Vladimír Stehlík, který koupil Poldi prostřednictvím firmy Bohemia Art, byl spolu se synem obviněn v roce 1996, oba byli čtyři měsíce ve vazbě. Státní zástupce poprvé obžaloval někdejší vedení kladenské Poldi už v roce 2000. Soudy ale vrátily obžalobu k došetření s pokynem doplnit znalecké expertizy z oboru ekonomie a lékařství. Policie tak učinila a v říjnu 2004 začali obvinění znovu studovat vyšetřovací spis, což se kvůli zdravotním problémům Stehlíkových protáhlo až do května 2005. V srpnu padla nová obžaloba, kterou ale krajský soud vrátil v lednu 2006 k došetření. Rozhodnutí pak v červenci potvrdil i nadřízený vrchní soud.

Policie Stehlíka vyšetřuje i v několika dalších kauzách

Státní zástupce se ale s rozhodnutím nesmířil a obrátil se na ministra spravedlnosti, který pak podal k Nejvyššímu soudu v neprospěch obviněných stížnost pro porušení zákona. NS stížnosti vyhověl v dubnu 2007. Byla ale podána pouze na vypracování dalšího ekonomického znaleckého posudku. Zbývající úkoly, které soud žalobcům uložil, ale zůstaly v platnosti a vyšetřování tak muselo dál pokračovat.

Středočeský krajský soud poslal Stehlíka loni v říjnu na 2,5 roku do vězení za poškozování věřitele. Policie se o něj zajímá i v dalších kauzách. Spolu s pražským advokátem Jiřím Teryngelem a dalším mužem čelí obvinění z vydírání podnikatele. S Teryngelem a dalšími dvěma muži byl obviněn i z krácení daní v souvislosti s činností společnosti, která obchodovala s cigaretami. Firma údajně připravila stát o více než 100 milionů korun na dani z přidané hodnoty.

Bývalý generální ředitel Poldi čelí obvinění ze zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24